Göçmen 3 gün ot yedi

Yunanistan’ın denize attığı göçmen 3 gün ot yiyerek hayatta kaldı

Yunanistan’ın denize attığı göçmenlerden biri adada sağ bulundu, 3 gün ot yiyerek hayatta kaldığı bildirildi

Yunanistan göçmenleri bile bile ölüme itmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Yunan sahil güvenliğinin denize attığı göçmenlerden birinin adada sağ bulunduğu ve 3 gün ot yiyerek hayatta kaldığı bildirildi. İzmir‘in Çeşme ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca denize atılan ve 3 gündür aranan sığınmacı, Sahil Güvenlik ekiplerince Boğaz Adası’nda bulundu. Sahil Güvenlik ekipleri sığınmacıların bulunduğu Boğaz Adası’nın çevresinde yaptıkları aramada bir can yeleği buldu. Aramaları bu bölgede yoğunlaştıran ekipler, sığınmacının çıkmış olabileceğini düşünerek Ada’yı bir kez daha kontrol etti. 16 yaşındaki Somali uyruklu Muhammed Seyyid, Boğaz Adası’nda sağ olarak bulundu.  Seyyid, ekiplerce Çeşme Alper Çizğenakat Devlet Hastanesine kaldırdı. Seyyid’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Öte yandan, sığınmacının Yunanistan unsurlarınca denize atılmasının ardından can yeleği sayesinde hayatta kaldığı söylendi. Sığınmacının  yüzerek Boğaz Adası’na çıktığı, Ada’da kayaların arasındaki temiz suyu içip, ot yiyerek hayatta kaldığı açıklandı.

Yunanistan’ın denize attığı göçmenlerden 3’ü hayatını kaybetti

Yunanistan 19 Mart’ta sığınmacıları bir kez daha ölüme itmişti. Yunan sahil güvenliği botla Sakız Adası‘na geçmeye çalışan sığınmacıları yakalamış, önce sığınmacıları darbetmiş sonra da bütün eşyalarına el koymuştu. Daha sonra da sığınmacılar ellerine plastik kelepçe takılarak denize atılmıştı. Çeşme açıklarında, 19 Mart sabah bir grup sığınmacının denizde olduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri 3 kişiyi kurtarmıştı. Yunanistan’ın denize attığı göçmenlerden 3’ü ise hayatını kaybetmişti. Bulunamayan 1 sığınmacı için arama kurtarma çalışması başlatılmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunan sahil güvenlik birimlerince elleri plastik kelepçelerle bağlanıp darbedilerek denize atılan sığınmacıların, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldığı anların görüntüsünü paylaşmıştı. Sığınmacılar, Sakız Adası’nda 17 Mart’ta yakalandıklarını, bota bindirildiklerini ve elleri kelepçeyle bağlandıktan sonra denize atıldıklarını söylemişlerdi. Kurtarılan sığınmacıların 3’ü de tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

Yunanistan göçmen ot

Yunanistan’ın mültecilere yönelik zulmü bitmek bilmiyor

Yunanistan göçmenlere zulmetmeye devam ediyor. Ege Denizi‘nde göçmenlere yapılanlar yetmezmiş gibi, gidecek hiçbir yeri olmayan masum insanlar bu soğuk havalarda bir başına çaresiz bırakılıyor. Midilli Adası’ndaki Moria Kampında çıkan yangından sonra Kara Tepe Kampına yerleştirilen göçmenler orada da zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Yunanistan ise tüm bunları gördüğü halde mültecilere karşı insanlık dışı tutumuna devam ediyor. Ege Denizi’nde düzensiz göçmenlerin botlarını geri iten Yunan Güvenlik güçleri, geçtiğimiz haftalarda Meriç’te bir grup göçmeni kaderine terk etmişti. Milli Savunma Bakanlığı olayla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakanlığın yaptığı açıklamada, göçmenlerin Meriç’te Yunan güçleri tarafından tarafından telefonları ve paraları alındığı bildirilmişti. Daha sonra da göçmenlere şiddet uygulanarak yasa dışı yollarla Türkiye’ye sınır dışı edilmeye çalışıldığı aktarılmıştı. Yunan güçlerinin göçmenlere yaptığı bu zulümden sonra ise Meriç Nehri kıyısında mahsur bırakıldığı belirtilmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook