Bild'in genel yayın yönetmeni

Bild’in genel yayın yönetmenine taciz suçlaması

Alman gazetesi Bild’in genel yayın yönetmeni, çalışanlarını taciz etmekle suçlandı

Almanya‘da gündemi belirleyen ve ülkede en çok satan gazete olan Bild, taciz suçlamalarıyla sarsıldı. Alman gazetesi Bild’in Genel Yayın Yönetmeni Julian Reichelt, çalışanlarına taciz, baskı ve zorbalık yapmakla suçlandı. Julian Reichelt, hakkında zorbalık ve cinsel taciz soruşturması açıldığı için geçici olarak görevden çekildi. Üstelik Alman Bild gazetesi başka davaların da odağında. Avrupa çapında 150’den fazla gazete ve dergiye sahip en büyük yayıncı şirketlerinden biri olan Axel Springer, sahibi olduğu Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild’le ilgili açıklamalarda bulundu: “Genel Yayın Yönetmeni (GYY) Julian Reichelt, yönetim şekliyle ilgili soruşturmanın engellemeye uğramadan ilerlemesine izin vermek için genel yayın yönetmenliğinden çekiliyor. Hakkındaki suçlamalar açıklığa kavuşturulunca yönetmenlik görevlerine yeniden başlayacak.”

Alman genel yayın yönetmeni

Bild’in genel yayın yönetmenine suçlamalar ağır

Bu olaydan önce, Alman medyasının amiral gemisi diye nitelenen Der Spiegel de Bild’in Genel Yayın Yönetmeni Reichelt’in kadınlara yönelik tekrarlanan cinsel istismar suçlamalarıyla karşı karşıya olduğunu bildirmişti. Adlarını açıklanmak istemeyen 6 kadın çalışan, Julian Reichelt hakkında cinsel suiistimal şikayetinde bulundu. Bu şikayetlerden bazılarında Reichelt’in çalışan kadınlara yönelik cinsel hakaret içerikli sözleri kötüye kullandığı ifade edildi. Axel Springer ise Bild içi soruşturma için dışardan bağımsız uzmanlar çağırdığını belirterek şöyle devam etti: “Her yönden açık uçlu bir soruşturma yürütülüyor ve olaya karışan herkesin güvenilirliği ve dürüstlüğü değerlendiriliyor. Şimdiye kadar böyle bir kanıta ulaşılamadı. Şirketin kurumsal kültüründe söylentilere dayalı önyargılara varmak düşünülemez.”

Bild’in genel yayın yönetmeni başka davalarla da karşı karşıya

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile hükümetine yaptığı sert muhalefet ile bilinen Bild’in Genel Yayın Yönetmeni Reichelt, iddiaların asılsız olduğunu savundu: “Bild’i sevmeyen ve bizim inandığımız bütün değerlere karşı oldukları için beni yok etmek isteyenlere karşı savaşacağım” diye konuştu. Reichelt Bild’in online edisyonunu yönetirken giriştiği iktidar savaşını kazanarak 2018’de gazetenin başına geldi. Şimdi bu görevini pazar edisyonunun genel yayın yönetmeni Alexandra Würzbach üstlenecek. Bild, GYY’ye yönelik cinsel suiistimal suçlamalarının yanı sıra RT’nin Almanca yayınının açtığı davayla karşı karşıya. Dava konusu, Bild’in RT’yi Almanya’da hastanede yattığı dönemde Rus muhalif Aleksey Navalni hakkında Kremlin adına casusluk yapmakla temelsiz şekilde suçlaması. Reichelt hakkındaki suçlamaların ayyuka çıkması ve RT karşıtı temelsiz yayınların patlak vermesi öncesinde bile, Bild, geçen yıl Alman Basın Konseyi’ne en çok şikayet edilen gazeteydi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook