İsrail askerleri 22 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail askerleri 2’si Hamas yetkilisi 22 Filistinliyi gözaltına aldı

Siyonist İsrail güçlerinin gözaltı zulmü sürüyor. İsrail askerleri dün gece Batı Şeria‘nın bazı bölgelerine baskınlar düzenledi. Filistin Esirler Cemiyeti konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. İsrail askerlerinin yaptığı baskınlarda 22 Filistinliyi çeşitli iddialarla gözaltına aldığı bildirildi. Diğer yandan Filistin Esirler Cemiyeti’nin verdiği bilgilere göre, gözaltına alınan Filistinliler arasında Hamas’ın Batı Şeria’daki yöneticilerinden Cemal Tavil ile Bacis Nahla da bulunuyor. İsrail askerlerinin, Tavil’i Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki evinde gözaltına aldığı bildirildi. Nahla’nın da Ramallah yakınlarındaki Celezon Mülteci Kampı’nda gözaltına alındığı aktarıldı. Ayrıca Hamas’a yakın çevreler de İsrail’in Filistinlileri sebepsiz yere gözaltına almalarını şaşkınlıkla takip ettiklerini bildirdi. Filistin’de yaklaşan seçimler öncesi İsrail’in Hareket mensuplarına yönelik gözaltı ve kovuşturmaları arttırmasının endişe verici olduğunu ifade ettiler. İsrail istihbaratı, son haftalarda Hamas’ın Batı Şeria’daki birçok yetkilisini soruşturma için çağırdı. Siyanist İsrail güçleri Hamas yetklililerini seçimlere katılmamaları yönünde “uyarılarda” bulundu.

İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyen Filistinlileri de gözaltına almıştı

İsrail askerleri geçtiğimiz aylarda da işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın avlusunda 5 Filistinliyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin gözaltına almıştı.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, 5 Filistinlinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Vakıflar idaresi İsrail polisinin Filistinlilere Harem-i Şerif’te saldırdığını açıklamıştı. Açıklamada, polislerin saldırının ardından 5 kişiyi gözaltına aldığı aktarılmıştı. İsrail polisi ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Vakıflar İdaresi ayrıca, 50 fanatik Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini kaydetmişti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskılar ve zulümler devam ediyor. İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor. Onları sudan sebeplerle gözaltına alıyor. Öte yandan Yahudi yerleşimcilerde Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilere maddi ve manevi zarar veriliyor.

İsrail askerleri Filistinlilerin zeytin ağaçlarını da söküyor

Aralık 2020 tarihinde İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ve daha sonra da İsrail askerlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oldu. Nitekim İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait olan yüzlerce zeytin ağacını söktü. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Öte yandan Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili konuştu. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

İsrail askerleri Filistinli

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook