isveç-islam-düşmanlıgı

İsveç’te İslam düşmanları Türk camisine saldırdı

İsveç’te İslam düşmanları camileri hedef almaya devam ediyor. İsveç’in Jönköping kentinde Diyanet İşleri Başkanlığı İsveç Diyanet Vakfına bağlı bir Türk camisine taşlı saldırı düzenlendi. Jönköping Camisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özer, camiye yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özer, taşlı saldırıyı cuma namazına gidince fark ettiklerini söyledi. Özer, “Olay, polis ve gerekli yerlere bildirildi. Bu son 3 ay içinde camimize yapılan üçüncü saldırı. Şikayetimizi yapıyoruz ama daha önce yapılan şikayetlerden bir netice alınmadığı gibi bundan da fazla ümitli değiliz.” ifadelerini kullandı. Saldırıda mutfak camının kırıldığına işaret eden Özer, ırkçılardan şüphelendiklerini belirtti. İsveç’te Müslümanlara yönelik saldırılar da artıyor. İslam düşmanı ırkçılar, Müslümanları sokak ortasında bile ırkçı ifadeler kullanabiliyor.

Almanya’da da İslam düşmanlarının hedefi camiler

Almanya’da da camiler hedef alınıyor. İslam düşmanı ırkçılar camileri hedef alıyor. Son olarak Aşağı Saksonya’ya bağlı Barnstorft’taki “Milli Görüş İslam Toplumu” Mevlana Camii hedef alındı. Camiye “Siz Türklerin hepsini öldüreceğiz” yazılı tehdit mektubu gönderildi. Ayrıca mektupta Nazilerin sembolü gamalı haçın da çizildiği görüldü. NSU 2.0 imzasıyla gönderilen mektup cami topluluğu arasında korkuya da neden oldu. Nitekim Almanya’daki NSU terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında aralarında sekiz Türk’ün olduğu toplam 10 yabancı vatandaşı acımasızca öldürmüştü. Tüm bunların yanında İslam düşmanı ırkçılar, dört ay önce de Mevlana Camii’ye ırkçı saldırı düzenledi. Bu nedenle Müslümanlar daha da tedirgin oldu. Aşağı Saksyona Müslümanlar Derneği Schura Niedersachsen, konuyla ilgili Twitter üzerinden yazılı açıklamada bulundu. Almanya hükümetinin Müslümanlara yönelik tehditlerine karşı önlem almasını istedi.

Almanya’da camiler tehdit altında

FAIR (Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Derneği) bünyesindeki Brandeilig inisiyatifi, Almanya’daki cami saldırılarını kayıt altına aldı. “2018 Yılındaki Cami Saldırılarının Arka Planı” başlığıyla servis edilen rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, ülkede aşırı sağcı ve İslam karşıtı grupların endişe yarattığı bildirildi. “Ocak 2014-Haziran 2021” tarihleri arasında Almanya’da 768 cami saldırısı gerçekleştiği kaydedildi. Bu verilerin sadece bildirilen vakalar olduğu henüz bilinmeyen de çok sayıda ırkçı olayın yaşandığı düşünüldüğü ifade edildi. “Almanya’da camiler tehdit altında” denildi. 2018’de 120 cami saldırısı yaşandığı belirtildi. Bunun yanında genel olarak bakıldığında cami saldırılarının aydınlatılma oranın oldukça düşük olduğu vurgulandı. Camilere yönelik 120 saldırıdan sadece 9 vakada şüphelilerin tespit edilebildiği bildirildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook