fransa-fare-paris

Fransa’da farelerle birlikte yaşamak için komite kurulacak

Fransa‘nın başı farelerle dertte. Başkent Paris‘te giderek artan fare nüfusuna çare bulunamıyor. Bu nedenle Paris Belediyesi, başkentte sayıları artan farelerle “birlikte yaşamı” incelemek üzere bir komite kurmaya karar verdi. Paris Hayvanları Koruma Derneği de Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun kuracağını açıkladığı komiteye destek verdi. Paris’te giderek artan fare nüfusu sebebiyle eleştirilen Anne Hidalgo’nun sağlık işlerinden sorumlu yardımcısı Anne Souyris, kurulacak çalışma grubunun farklı kesimlerle görüşmelerde bulundu. Farelerle birlikte yaşamak için seçenekleri masaya yatıracağı bilgisini paylaştı. Souyris, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunarak “Belediye Başkanı Hidalgo ile farelerle birlikte yaşama sorunu hakkında bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik. Bu konuda hem etkili olmak hem de başkentliler için dayanılmaz olmayacak bir çözüm ürütmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Paris Hayvanları Koruma Derneği de komiteye destek oluyor

Paris Hayvanları Koruma Derneği de Fransa’nın AFP haber ajansına yaptığı açıklamada fareleri tamamen öldürmeye yönelik çözümü dışlayan bu öneriyi memnuniyetle karşıladıklarını aktardı. Hayvan koruma derneklerine göre, fareleri öldürmek için fare zehri (antikoagülan) kullanmaktansa, farelerin üremesini düzenlemek daha iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bilim insanlarına göre de şehirde farelerin varlığı esasında Parisliler için yararlı. Buna göre, her fare senede 9 kilo atık tüketiyor ve fareler lağım boruları ve giderlerde hareket halindeyken boruların ve giderlerin tıkanmalarına engel oluyor.

Paris’te 6 milyon fare olduğu tahmin ediliyor

Paris’te farelerin sayısı giderek artıyor. Başkentte, 6 milyona yakın fare olduğu tahmin ediliyor. Fare sayısı ile dünyada bu sıralamada 4’üncü kent olarak gösterilen Paris’te fare nüfusunun her zaman artmasının birkaç sebebi var. Başkentte yaşayanların sokaklarda daha fazla oranlarda yemek yemesi ve çöplerin farelerin gün içerisinde beslenme dönemi olan akşam saatlerinde çıkarılması bu sebeplerden. Seine Nehri’nin yükselmesi sonucunda farelerin lağım borularından kaçmak zorunda kalması da bu artışa gerekçe olarak gösteriliyor. 2021’de “Armaguedon” adlı bir proje başlatan Paris Belediyesi, farelerle mücadele için yıllık 1,5 milyon avro harcıyor. Bu projenin amacının da fareler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak, onları daha yakından tanımak ve nihayetinde nüfuslarının büyümesini durdurmak. olduğu ifade ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook