Google’ın İsrail ile anlaşmasına tepki gösteren çalışanı istifa etti

Google, İsrail’e “Project Nimbus” projesi için gelişmiş yapay zeka teknolojisi sattı. Projenin satılmasına tepki gösteren bir Yahudi çalışan Google tarafından baskıya maruz kalında istifa etti. Google pazarlama birimi yöneticilerinden Ariel Koren, istifa ettiğini sosyal medya hesabı Twitter’dan duyurdu. Koren, paylaşımında, Google’ın İsrail’le 1 milyar dolarlık yapay zeka teknolojisi satış sözleşmesine karşı çıktığı gerekçesiyle baskı gördüğünü ve görev yerinin değiştirildiğini ifade etti. Yahudi asıllı Koren, “Aktivistliğinin cezalandırıldığı”nı söyledi. Çalışma koşullarının kötüleştirildiği ve görev yerinin değiştirildiği gerekçesiyle istifa ettiğini belirtti. Koren, Google’ın askeri anlaşmalar yaptığını ve buna karşı çıkan personelinin sesini kısmaya çalıştığını iddia etti. Filistinlilerin insan haklarını ihlal ettiğini söyleyen ve Google’ı daha etik bir şirkete dönüştürmek isteyen çalışanlarını da susturduğunu belirtti. Google’ın şirket içindeki çalışanlarını bu şekilde susturmasının sadece İsrail ile olan ticari çıkarlarını korumasını sağladığını belirtti. Koren, Google çalışanlarını İsrail ile yapılan projeye karşı durmaya çağırdı.

google-israil-istifa
Google’ın İsrail ile anlaşmasına tepki gösteren çalışanı istifa etti

Google’ın İsrail ile ilişkileri için Filistin’i haritadan sildiği hatırlandı

Harita uygulamaları olan “Google Haritalar” ve “Apple Haritalar” isimli uygulamalar, 2020 yılında haritadan Filistin’i sildiler. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, konuyla ilgili yaptığı açıklama yapmıştı. “Atılan adım, İsrail’in tarafını tutma ve tarihi gerçekleri inkardır.” diye konuşmuştu. Kasım, Filistin’in harita uygulamalarından silinmesinin, uluslararası karar ve yasaları ihlal etmeyi sürdürmesi konusunda İsrail’i teşvik edeceğini söylemişti. “Bu yapılan, uluslararası karar ve yasalara aykırıdır.” ifadesini kullanmıştı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de yaptığı açıklamada, ülkesinin, Google ve Apple’ın yaptığına karşı atılacak yasal adımları görüştüğünü söylemişti. Orta Doğu, ABD ve Rusya ile ilgili haber yapan AS-Source News sitesi de Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Google ve Apple’ın harita uygulamalarından Filistin’i sildiğini duyurmuştu. Site, ABD’li iki şirketin bu adımına karşılık, aramalarında Filistin’in çıktığı bir başka harita uygulaması Yandex Maps’i kullanma çağrısında bulunmuştu.

İşgalci İsrail Filistinlilere nasıl zulmediyor?

Siyonist İsrail güçleri, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşamaya çalışan insanlara adeta zulmediyor. Filistinlilere her türlü işkenceyi reva gören İsrail güçleri onları yaşadıkları topraklardan göç ettirmeye çalışıyor. Filistinliler neredeyse her gün evlerinde, sokaklarda, okullarda baskınlara ve saldırılara maruz kalıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook