yunanistan-sıgınmacı-mülteci

Yunanistan’da sığınmacıları kurtarmak da yasak

Yunanistan’da sığınmacıları kurtaranlar için hapis cezası istendi

Yunanistan sığınmacılara yönelik sert önlemler almaya devam ediyor. Sığınmacıları kurtaran bir grup aktivistin, 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargı önüne çıkacağı duyuruldu. Haber portalı Euobserver’ın haberine göre, son birkaç yıldır Avrupa genelinde Sivil Toplum Kuruluşu (STK) çalışanlarına yönelik insan kaçakçılığı dahil olmak üzere çeşitli davalar açıldı. Benzer durumdaki yaklaşık 60 davanın çoğunun Yunanistan ve İtalya’da kaydedildiği ifade edildi. Bu kapsamda haberde, Yunanistan’da sığınmacıları kurtaran bir grup aktivistin, 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargı önüne çıkacağı belirtildi. Yunanistan merkezli bir STK olan Uluslararası Acil Durum Müdahale Merkezinde (ECRI) çalışan 3 kişinin, 2018 yılında tutuklandığı, bu kişilerin de içerisinde bulunduğu 24 kişiye insan kaçakçılığı, kara para aklama ve suç örgütü üyeliği gibi suçlamalar yöneltildiği tekrar hatırlatıldı. Gönüllü arama kurtarma ekibi üyelerinden Sean Binder ve Sarah Mardini, 100 gün tutukluluk süresinin ardından kefaletle serbest bırakıldı. Ayrıca Yunan yargısının, mayıs ayında Somalili bir sığınmacı için insan kaçakçılığı suçlamasıyla 146 yıl hapis cezası istediği kaydedildi.

Yunanistan-sığınmacı-mülteci
Yunanistan’da sığınmacıları kurtaranlar için hapis cezası istendi

Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Yunanistan sığınmacıları Türk Karasularına geri itiyor. Üstelik bu durumdan da Türkiye’yi suçluyor. Geçtiğimiz haftalarda Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı ile Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca yapılan açıklamaları aktardı. Çok sayıda düzensiz göçmen taşıyan lastik bir botun Türk Sahil Güvenlik botları eşliğinde Yunan kara sularına girdiği ve Türk Sahil Güvenlik botlarının Yunan Sahil Güvenlik unsurlarını taciz ettiği yönünde asılsız iddialarda bulunulduğunu ifade etti. Ancak Söz konusu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. “9 Kasım 2021 tarihinde yaşandığı öne sürülen bahse konu olaya ilişkin olarak; saat 09.00’da İzmir’in Dikili ilçesi açıklarında Yunanistan kara sularında 1 adet düzensiz göçmen botu olduğu ve bahse konu botun Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından dalga yaratarak sürmek suretiyle Türk kara sularına geri itilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.” denildi.

Yunanistan sığınmacılarda Türkiye’yi sorumlu tuttu

Açıklamanın devamında, “Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları, kendilerine yapılan tüm telsiz çağrılarına rağmen bahse konu düzensiz göçmenleri kurtarmak yerine Türk kara sularına geri itmiş, lastik bot içerisindeki toplam 32 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik botları tarafından kurtarılmıştır. Yunanistan unsurlarının, düzensiz göçmenleri geri itmek maksadıyla yaptığı manevralar esnasında Türk kara sularını ihlal etmeleri Türk Sahil Güvenlik unsurlarının yaptığı manevralar ile engellenmiştir. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından resmi internet sitesinde olaya ilişkin iddia edilen bilgilerle birlikte yayınlanan fotoğrafın daha önce 2 Nisan 2021 tarihinde de kullanıldığı ve gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.” denildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook