Avrupa’da internette çocuk istismarına ilişkin 1 milyondan fazla şikayet var

AB: Avrupa’da internette çocuk istismarına ilişkin 1 milyondan fazla şikayet alındı

AB Konseyi Dönem Başkanı Slovenya, çocuk istismarının önlenmesi ve soruşturulmasıyla ilgili düzenlediği içişleri bakanları toplantısı düzenledi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, düzenlenen toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu. Johansson, Avrupa’da geçtiğimiz yıl internet üzerinden çocukların istismar edildiğine dair 1 milyondan fazla şikayet alındığını dile getirdi. Johansson bu durumla mücadele için bir merkez kurulmasını önereceğini söyledi. Johansson, komisyonun gelecek yılın başında internet sağlayıcılarını çocukların cinsel istismarını içeren içerikleri tespit ve rapor etmeye zorlayacak bir yasa önerisi sunacağını ifade etti. Ayrıca halihazırda vakaları bildirmenin gönüllülüğe dayandığını ve bazı şirketlerin bunu yapmadığını vurguladı. Johansson, bunu zorunlu hale getirmenin yanı sıra çocuk istismarıyla mücadele için yeni bir “Avrupa merkezi” oluşturmayı da önereceğini de belirtti.

ab-avrupa-cocuk
AB: Avrupa’da internette çocuk istismarına ilişkin 1 milyondan fazla şikayet alındı

2010’da şikayet sayısı 20 bindi

Johansson, yeni kurumun söz konusu içeriği tespit edip ortadan kaldırmadan sorumlu makamlara yardımcı olacağını dile getirdi. Üye ülkelerin çocuk istismarıyla mücadelesine de katkıda bulunacağını anlattı. Johansson ayrıca, bu çalışma için yapay zeka kullanımına izin verecek yetkinin, Europol’a yıl sonundan önce verilmesini umduğunu ifade etti. Johansson, 2010’da internette çocukların cinsel istismarına ilişkin 20 bin şikayet olduğunu, geçen yıl ise sadece Avrupa’da bu yönde 1 milyondan fazla şikayet alındığını söyledi. Yaklaşık 4 milyon görselin internette dolaştığını belirten Johansson, bunun 500 bin kadarının yeni üretilmiş içerikler olduğuna dikkati çekti. Bakanlar, toplantıda sorunla ilgili bilinçlendirme ve önleme konusunda iş birliği yapmalarını içeren ortak bildiri de imzaladı.

İngiltere’de istismar edilen çocukların yüzüstü bırakıldığı ortaya çıkmıştı

İngiltere’de Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma Raporu yayımlandı. Ülkedeki istismar edilen çocukların bir başına bırakıldığı ortaya çıktı. İngiltere’de eski İşçi Partisi Milletvekili olarak görev yapan Greville Janner’ın istismar ettiği çocukların “yüzüstü bırakıldıkları” açıklandı. Savcılığın önemli tanık ifadelerini gizlediği bildirildi. Raporda, çocukların İngiltere’nin Leicestershire Şehir Konseyi’nin bakımı altında oldukları belirtildi. Ancak çocukların “hak ettikleri ilgiyi görmediği” kaydedildi. Janner hakkındaki erkek çocukların cinsel istismarına ilişkin iddiaların soruşturulmasında “birden fazla başarısızlık” olduğu tespit edildi. Leicestershire polisinin, 1999 yılında Janner aleyhindeki iddiaları soruşturan Manolya Operasyonunun “yetersiz” olduğu söylendi. Savcılığın önemli olan ifadeleri hasır altı etmesi ise dikkat çekti. Çocukların kötü şartlar altında olduğu ileri sürüldü.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook