israil-filistin-konuşma

İsrail Filistinlilerin telefon konuşmalarını dinliyor

İsrail Filistinlilerin telefonlarını dinliyor

İsrail’in Filistinlilerin telefon konuşmalarını dinlediği ortaya çıktı. İsrail ordusunda çalışmış eski bir istihbarat personeli, İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’de gerçekleşen her telefon görüşmesini dinlediğini açıkladı. Eski İsrail askeri, Londra merkezli Middle East Eye haber sitesine konuştu. Yüzlerce kişinin konuşmaları dinlemek için çalıştığını açıkladı. Habere göre, İsrail dinleme ekibi iki gruba ayrılıyor. Birinci grup, siyasi olarak aktif veya İsrail’e göre güvenlik tehdidi oluşturan Filistinlileri dinliyor. İkinci grup ise, Filistinlilerin zaaflarını bulmak için çalışan İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet birimlerinden oluşuyor. Eski askerin yaptığı açıklamalara göre; Gazze’ye ithal edilen her telefona bir İsrail böceği yerleştiriliyor ve Filistin’deki telefon operatörleri üzerinden tüm Filistinliler izleniyor. Dinlemelerde, Filistinliler arasında akrabaları hakkında bilgi vermeye zorlanabilecek kişiler araştırılıyor. 10 Kasım’da da İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında kurduğu kamera sistemleriyle Filistinlileri izlediği ortaya çıkmıştı.

İsrail güçlerinin zulümleri bitmek bilmiyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

İşgalci İsrail güçleri bedevi ailelerin evlerini yıkıyor

İsrail güçleri geçtiğimiz haftalarda Batı Şeria’nın doğu kırsalında Filistinli bedevilerin yaşadığı Kabbun bölgesine kamyon ve askeri araçlarla baskın düzenledi. Siyonistler, bölgede 11 Filistinli bedevi ailenin yaşadığı teneke baraka ve çadırları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. Bedevilere ait su depoları, traktör ve ulaşım araçlarına da el konuldu. Bölgede deprem olmuş izlenimi veren yıkıntılar ve kırılıp dökülen eşyalar kaldı. Filistinliler ise işgalci güçlerin harap ettiklerinden arda kalanları toplamaya çalıştı. İsrail güçlerinin yıkımı sonucu barınaklarını kaybeden bedevi aileler, kavurucu yaz sıcağında ortada kaldı. Küçükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlayan, en basit insani hizmetlerden yoksun olarak çadırlarda, barakalarda yaşayan bedevilerin artık başlarını sokacak yerleri de bulunmuyor. Çocuklar, sandalyeleri bir araya getirip üzerine örttükleri örtülerin altında oturarak kendilerine gölgelik alan oluşturup güneş çarpmasından korunmaya çalışıyor.

israil-filistin-konusma
İsrail Filistinlilerin telefonlarını dinliyor
Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook