Yunanistan sığınmacıları Türkiye’ye geri itiyor

AB komiseri: Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Yunanistan sığınmacıları hukuksuz bir şekilde geri itmeye devam ediyor. Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Yunanistan‘ın sığınmacıları denizden Türkiye’ye hukuksuz bir şekilde geri ittiğini belirtti. Johansson, bu durumun “temel Avrupa değerlerinin ihlali” olduğunu söyledi. Johansson, BBC’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yunan hükümetinin, ülke sınırlarına gelen göçmenlerin yasa dışı şekilde sınır dışı edilmesini durdurması gerektiğini ifade etti. Ylva Johansson, denizde ve karada geri itmelere yönelik çok iyi temellendirilmiş raporların temel Avrupa değerlerini ihlal ettiği vurguladı. Johansson, geri itmelerin, Avrupa Birliği’nin temel değerlerine uymadığını ve durdurulması gerektiğini söyledi. Johansson, “Sınırlarımızı korurken değerlerimizi de koruyoruz. Bunlar arasında bir çelişki olamaz. Neden Avrupalı olduğumuz için gurur duyuyoruz? Neden AB çok sayıda insanın yaşamak istediği bir yer? Bunun sebebi, bizim değerlerimizdir, temel hakları savunmamızdır.” diye konuştu.

ab-yunanistan-sığınmacı
AB komiseri: Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Yunanistan AB hukukunu ihlal ediyor

Yunanistan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Legal Centre Lesvos’un savunma avukatı Natasha Dailiani de sığınmacılara karşı uluslararası yükümlülüklerin olduğunu ve Yunanistan’ın da bunları yerine getirmesi gerektiğini açıkladı. Dailiani, geri itmelerin AB hukukunu ihlal ettiğini söyleyerek, sığınma hakkının AB Temel Haklar Şartı’nda yer aldığını belirtti. Öte yandan Yunanistan’ın Göç ve Mülteci Bakanlığı, geri itmeleri yalanladı. İnsanların Avrupa’ya yasa dışı ticaretini durdurduğunu savundu. BBC’nin de röportaj talebini geri çevirdi.

Yunanistan sığınmacıları darbediyor

Yunanistan, sığınmacılara yönelik insanlık dışı uygulamaları devreye soktu. Sınırlarına kulakları sağır edebilecek kapasitedeki elektronik cihazlar yerleştirdi. Deniz yoluyla Türkiye’nin kıyı bölgelerinden Midilli, Sisam ve İstanköy gibi Yunan adalarına geçmeye çalışan sığınmacı botları zorla Türkiye’ye geri itiliyor. Yunanistan sahil güvenlik güçlerinin uygulamaları, uluslararası medya kuruluşlarının haberleri ve tarafsız sivil toplum kuruluşlarının (STK) raporlarında da açıkça görülüyor. Raporlara göre Yunanistan, Türkiye ile sınır bölgesi olan Meriç’teki kara sınırlarını geçmeye çalışanlara göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve plastik mermi ile sert müdahalede bulunuyor. Şiddet mağdurları, Yunan güvenlik güçlerinin kendilerine karşı orantısız güç kullandığını, darbedildilerini söylüyor. Yunan güçleri sığınmacıları acımasızca dövdükten sonra tüm eşyalarına da el koyuyor. Sığınmacılar çıplak bir şekilde Türkiye’ye geri itiliyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook