İngiltere’de Müslüman Konsey Başkanı’nın aracı ateşe verildi

İngiltere’de Müslüman başkanın aracını yaktılar

İngiltere’de Müslüman Konsey Başkanı Arooj Shah‘a ait araç kundaklandı. Oldham kentinde 2021 yılında ilk kadın Müslüman Konsey Başkanı olarak seçilen Arooj Shah’ın aracına saldırı düzenlendi. Shah’ın aracı ırkçılar tarafından ateşe verildi. Greater Manchester Polisi yaşanan ırkçı saldırı ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında yapılan açıklamada polis, “Aracın kasten ateşlendiği ve komşu bir mülkte hafif hasara yol açtığı tespit edildi.” ifadelerinde bulundu. Dedektif Başmüfettiş Wesley Knights da olayla ilgili açıklamalar yaptı. Dedektif Knights “Bu yangın, bir aracı yok etti ve komşu bir mülke de zarar verdi. Bu pervasız, tiksindirici bir hareket. Kimsenin yaralanmaması büyük şans.” diye konuştu. İngiliz polisi ırkçı saldırı ile ilgili bir kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere-müslüman-saldırı
İngiltere’de Müslüman Konsey Başkanı’nın aracı ateşe verildi

İngiltere’de Müslüman başkana destek yağdı

Müslüman konsey başkanına karşı yapılan saldırı, geçtiğimiz günlerde İngiltere Milli Futbol takımı oyuncularına yapılan ırkçı söylemlerle aynı zamana denk geldi. İngiltere futbol takımının EURO 2020 finalinde İtalya’ya yenilmiş, 3 siyahi oyuncu sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılara uğramıştı. Irkçı saldılar dünya genelinde büyük tepki toplamıştı. Siyahi futbolculara destek mesajları yağmıştı. Oldham kentinin Müslüman Konsey Başkanı Shah’a da çok sayıda destek geldi. Shah’ın aracının kundaklanmasının ardından pek çok sayıda siyasetçi Shah’a destek oldu. İşçi Partisi Milletvekili Yasmin Qureshi, Arooj Shah’la dayanışma mesajı paylaştı. Qureshi, siyasetteki hiç kimsenin böyle bir durumla yüzleşmemesi gerektiğini söyledi. Greater Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham, Twitter‘dan açıklamalarda bulundu. Burnham, “Bu, kesinlikle dehşet verici ve olay tüm yönleriyle araştırılacak.” paylaşımı yaptı.

İngiltere’de Müslüman karşıtı olaylar arttı

İngiltere’de İslamofobi kaynaklı saldırılarda son günlerde artış görülmeye başlandı. İngiltere’de Müslüman karşıtı olayları izleyen sivil toplum kuruluşu Tell Mama, Yeni Zelanda’daki terör eylemlerinden sonra ülkede İslamofobik saldırıların yüzde 593 arttığını duyurdu. Buna göre, Yeni Zelanda’daki saldırının gerçekleştiği 15 Mart’tan 21 Mart’a kadar İngiltere’de kayda geçen 95 olayın 85’inde doğrudan terör eylemine atıfta bulunularak Müslümanlar tehdit edildi. Bunlardan, yüz yüze yaşanan 45 olayda ırkçılar, Müslümanları, silah şeklini verdikleri ellerini onlara yöneltip kurşun sesi çıkararak tehdit etti. İnternet üzerinden yapılan 40 saldırıda da Müslümanlara “Vurulman lazım”, “Müslümanlar ölmeli” ifadeleri ile silah emojisi içeren mesajlar gönderildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook