Yunanistan-sığınmacı-insalık-dışı

Uluslararası Af Örgütü: Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Uluslararası Af Örgütü: Yunanistan sığınmacıları yasa dışı şekilde geri itiyor

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan’ın sığınmacılara yönelik insanlık dışı yöntemleri ile ilgili bir rapor yayımladı. Örgütün hazırladığı raporda Yunanistan’a yönelik ağır eleştiriler yapıldı. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda “Yunanistan sınır birlikleri, sığınmacıları yasa dışı şekilde geri itiyor. Frontex, AB ülkelerindeki bu geri itmelere göz yumuyor.” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan yayımlanan raporda Yunanistan’daki sığınmacılara yönelik uygulamaların insan haklarını ihlal ettiği de ifade edildi. “Yunanistan: Şiddet, yalanlar ve geri itmeler” adlı rapor, 2020 yılının haziran-aralık döneminde Meriç Nehri bölgesindeki Yunan güvenlik güçlerinin uygulamalarını kapsıyor. Yunanistan sığınmacıları yasa dışı yollarla geri itiyor. Sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerinin artık sıradan hale geldiğini açıkça görülüyor. Sığınmacılar da Yunan polisleri tarafından şiddete maruz kaldıklarını söylüyor. Yunanistan’ın yasadışı uygulamalardan yaklaşık bin kişinin etkilendiği biliniyor.

Yunanistan'daki sığınmacılar yasa dışı
Uluslararası Af Örgütü: Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Yunanistan sığınmacıları iterken Frontex hiçbir şey yapmıyor

Uluslararası Af Örgütü‘nün hazırladığı raporda, Yunan güvenlik güçlerinin, sığınmacıların iltica başvurularını değerlendirmeye bile almadığı belirtildi. Sığınmacıları kara ve deniz yoluyla yasa dışı şekilde geri ittiği ifade edildi. Sınırdan 700 kilometre uzakta yakalanan sığınmacıların dahi Türkiye’ye geri gönderildiği kaydedildi. Af Örgütü’nden, Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı Frontex’e yönelik de eleştiri yapıldı. Örgüt, Frontex’in insan hakları ihlallerini engelleme sorumluluğu olduğunu ancak görevini yerine getiremediği için Yunanistan‘daki varlığının sonlandırılmasını talep etti. Yunanistan’daki sığınmacılar için Frontex’in hiçbir adım atmadığı söylendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü de Frontex’e tepki gösterdi. Örgüt, Frontex’i, birçok ülkede göçmenleri korumak ve Birlik sınırları dışındaki insan hakları ihlallerini engellemekte başarısız kalmakla suçladı. Frontex yetkililerin sorumluluk almaları gerektiği çağrısı yapıldı.

Yunanistan sığınmacılara karşı insanlık dışı yöntemlere başvuruyor

Yunanistan’daki sığınmacılar her seferinde insanlık dışı yöntemlere maruz kalıyor. Kötü yaşam koşullarından kurtulmak isteyen göçmenler, Avrupa ülkelerine gitmek için Yunanistan’dan geçmek zorunda kalıyor. Ancak Yunan güçler sığınmacılara adeta zulmediyor. Yunanistan son olarak, Türkiye’den yasa dışı yollarla ülkeye geçmek isteyen düzensiz göçmenlere karşı sağırlığa yol açabilen ses cihazlarını devreye sokuyor. İnşa edilen çelik parmaklık duvarı da yapay zeka sistemleriyle donatılıyor. Atina yönetimi, olası bir göçmen akınına karşı önlemlerini artırmayı amaçlıyor. Yunanistan, geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırında güvenlik sistemi kurdu. Yunan güçleri sistem kurulduktan sonra test etmeye de başladı. Yunanistan’ın, 200 kilometrelik Türkiye sınırında kuracağı güvenlik sisteminde hem fiziksel hem de dijital duvar ve bariyerler yer alıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook