Kanada’da Müslümanlar saldırıya uğramaya devam ediyor

Kanada’da Müslümanlar saldırılara maruz kalıyor

Kanada’da Müslümanlar ırkçı saldırılara uğramaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ülkede Müslüman bir aile İslam düşmanı bir ırkçının kurbanı olmuştu. Olayın üzerinden çok geçmemişken ülkede yeni bir ırkçı saldırı daha yaşandı. Kanada’nın St. Albert kentinde maskeli bir ırkçı, başörtülü Müslüman iki kız kardeşe saldırdı. Maske takan saldırgan yolda yürüyen 20’li yaşlarındaki iki kız kardeşe ırkçı sözler söyleyerek yanlarına yaklaştı. Ardından da kardeşlerden birini yere itti. Yere yığılan genç kız baygınlık geçirdi. Kimliği belirsiz saldırgan, bununla da yetinmedi. Diğer kardeşin boğazına bıçak dayadı ve ırkçı hakaretlerde bulundu. İslam düşmanı ırkçının saldırısıyla bayılan genç kızın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Diğer Müslüman kızın da durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kanada’da Müslümanlar yeterince korunmuyor

Kanada polisi olayla ilgili açıklama yaptı. Polisin yaptığı açıklamaya göre, ırkçı saldırgan genç kızları darbettikten sonra olay yerinden hızla uzaklaştı. İslam düşmanı ırkçının 50’li yaşlarda olduğu bildirildi. Polis, şüpheliyi arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İslam düşmanı saldırının kurbanı olan iki genç kızın Irak’tan Quebec’e gittikleri ifade edildi. Fakat orada da ırkçılık yaşadıkları ve daha sonra Alberta eyaletine taşındıkları dile getirildi. St. Albert kenti Belediye Başkanı Cathy Heron da saldırı ile ilgili konuştu. Cathy Heron, saldırıyı bir iç terör eylemi olarak nitelendirdi ve sert tepki gösterdi. Heron, sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kanada’daki nefret yasalarının daha güçlü olması gerektiğini söyleyen Heron, “Şehrimdeki herkesin kendini güvende hissetmesini istiyorum” diye konuştu. Öte yandan Kanada’da Müslümanlar ne yazık ki yeterince korunmuyor. Bunun örnekleri de sık sık görülüyor.

Kanada’da Müslümanlar saldırıya aşina

Kanada‘da Müslümanlar ırkçı saldırılara aşina. Geçtiğimiz haftalarda da ırkçı bir minibüs şoförü, Müslüman ailenin üstüne aracını sürdü. Aileden 4 kişi ırkçı saldırı nedeniyle hayatını kaybetti. Kanada polisi, minibüs şoförünün, aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdüğü açıkladı. Polis gerçekleşen saldırılan İslamofobik nedenlerle yapılmış olabileceğini duyurdu. London Polis Şefi Steve Williams, düzenlenen basın toplantısında, dün gece gerçekleşen ve aynı aileden 4 kişinin öldüğü, 1 çocuğun ağır yaralandığı olaya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Polis Şefi Steve Williams, “Kurbanların, İslam inancından dolayı bu saldırıda hedef alındığına inanıyoruz” diye konuştu. Williams, ırkçı saldırının kasıtlı bir eylem olduğuna inandıklarını söyledi. Müslüman aileden 4 kişinin hayatını kaybetmesini “yıkıcı bir kayıp” olarak nitelendirdi. Ayrıca ırkçı saldırı hakkında bilgisi olan vatandaşların yetkilileri aramaları çağrısı yaptı.

kanada-müslüman-saldırı
Kanada’da Müslümanlar saldırıya uğramaya devam ediyor
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook