Birleşmiş Milletler 19 bin 300 çocuğun ihlallere maruz kaldığını raporladı

Birleşmiş Milletler 2020’de 19 bin 300 çocuğun ihlallere maruz kaldığını duyurdu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonia Guterres, 2020 yılında silahlı çatışmaların olduğu ülkelerde 19 bin 300 çocuğun ağır ihlallere maruz kaldığını açıkladı. Guterres, “2020, çocuklar için üzücü bir yıl oldu.” ifadesini kullandı. Birleşmiş Milletler, çatışma bölgelerindeki çocuklara yönelik bir yıllık rapor yayımladı. “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” adlı raporun 42 sayfa olduğu belirtildi. Hazırlanan raporda, Suriye, Yemen, Somali ve Afganistan’ın çocuklarla ilgili en fazla ihlalin görüldüğü ülkeler olarak öne çıktığı duyuruldu. 2019 yılına oranla çatışma bölgelerindeki çocuk kaçırma olaylarında yüzde 90, cinsel şiddet olaylarında da yüzde 70 artış görüldüğü ifade edildi. Suriye, Yemen, Somali ve Afganistan’da süren silahlı çatışmalar dolayısıyla geçtiğimiz yıl 8 bin 400’den fazla çocuğun öldüğü veya sakatlandığı belirtildi. Suriye, Somali, Myanmar ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘nde de 7 bine yakın çocuğun silah altına alındığı bilgisi verildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonia Guterres, raporda, dünya genelindeki çatışma bölgelerinde çocuklara yönelik kaçırma, cinsel taciz, ve şiddet olaylarının sürdüğünü belirtti. “2020, silahlı çatışmalara tanık olan ülkelerde çocuklar için üzücü bir yıl oldu, toplam 19 bin 300 çocuk ağır ihlallere maruz kaldı.” diye konuştu.

Birleşmiş-Milletler-çocuk
Birleşmiş Milletler 19 bin çocuğun ihlale maruz kaldığını raporladı

Afrika’da milyonlarca çocuk çatışmalar nedeniyle okula gidemiyor

İnsan hakları örgütü Save the Children geçtiğimiz haftalarda Afrika’daki çocuklarla ilgili bir yazılı açıklamalarda bulundu. Örgüt, çocukların okula gidebilmelerine uygun ortamın oluşturulması için hükümetlere ve uluslararası kuruluşlara çağrı yaptı. Yapılan açıklamada, “Kovid-19 salgını ve silahlı çatışmalar nedeniyle Afrika’da milyonlarca çocuk okula gidemiyor.” ifadeleri paylaşıldı. Ayrıca okula gidemeyen çocuklar nedeniyle eğitim sisteminin gerilediğine de dikkati çekildi. Bu durumun önüne geçilmesi için gerekli adımların atılması gerektiği söylendi. Dünya çapında 160 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor. Çocuk işçiliğinin en yaygın bulunduğu bölge ise her 5 çocuktan birinin işçi olduğu Afrika olarak biliniyor.

Dünyada yetim ve öksüz çocuk sayısı 140 milyonu aştı

UNICEF verilerine göre, dünyada her gün 10 bine yakın çocuk öksüz veya yetim kalıyor. Toplamda öksüz ve yetim çocuk sayısı ise yaklaşık 140 milyon. Ancak istatistiklere yansımayan çocuk sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 7,7 milyar olduğu tahmin edilen dünya nüfusunun 2,2 milyarını çocuklar oluşturuyor. Milyonlarca çocuk ise çeşitli nedenlerle korunmasız kalıyor. İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (İNSAMER) 2020 Yetim Raporu’na göre dünya genelinde günde 10 bin çocuk yoksulluk ve açlık benzeri nedenlerle yaşamını yitiriyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook