Polonyalı askerden itiraf: Göçmenleri öldürüp çukurlara gömdük

Polonya’da katliam: Göçmenleri öldürüp çukurlara gömdük

Geçtiğimiz aylarda Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenler Belarus’un Polonya sınırına akın etmişti. Çoğu Orta Doğu‘dan gelen göçmenler Polonya-Belarus sınırında büyük bir krize nedne olmuştu. Sınır güçleri, göçmenlere sert müdahalelerde bulunmuştu. Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi sırasında Emil Çeçko adlı bir asker, göçmenlere uygulanan muameleyi reddederek Belarus‘a kaçtı. Polonyalı asker Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmada verdiği ifadesinde olaylar sırasında 240 göçmenin öldürüldüğünü iddia etti. Sınırda yaşanan gerilim sırasında Polonya sınır muhafızı olarak görev yapan ve 16 Aralık’ta Belarus’a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmaya dahil olarak ifade verdi. Çeçko, göçmenlere yönelik önemli itiraflarda bulundu. Belarus Soruşturma Komitesi konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Polonyalı asker Emil Çeçko’ya yönelik, “Ceza davasıyla ilgili soruşturma sırasında Emil Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını söyledi. Bu askerin sözlerine göre sınırda 240’tan fazla kişi öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

polonya-belarus-gocmen
Polonya’da katliam: Göçmenleri öldürüp çukurlara gömdük

“Göçmenleri toplu olarak gömdük”

Çeçko’nun ifadesinde öldürülen göçmenlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü iddialarına da yer verildi. Açıklamada “Bu askere göre göçmenlerin cansız bedenleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti” denildi. Soruşturmanın detayları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı üzerinden gerekli tarafların bilgilendirildiği ifade edildi. “Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olay ile ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara bilgilendirilmesi talebinde bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Komitesi, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Göçmenlerin yaşam koşulları zorlaşıyor

Öte yandan Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler için yaşam koşulları gün geçtikçe zorlaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda 100 göçmenin çeşitli rahatsızlıklarla hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Polonya Başbakanı ise, Afganistan’dan yeni bir göç akınına karşı uyarıda bulundu. Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler, Minsk yönetiminin hazırladığı geçici merkezde kalıyor. Merkezlerde kalan 2 bin göçmenin yaşam şartları her geçen gün zorlaşıyor ve sağlık sorunları da artıyor. Belaruslu yetkililer, şimdiye kadar çoğunluğu zatürre ve çeşitli solunum yolu hastalıkları nedeniyle 100 göçmenin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook