ABD İslam karşıtı kuruluşlara milyon dolarlar akıtıyor

ABD’de İslam düşmanı gruplara 106 milyon dolara yakın fon sağlandı

ABD’de 2017-2019 yılları arasında Müslüman karşıtı gruplara 106 milyon dolara yakın kaynak aktarıldığı ortaya çıktı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyince (CAIR) konuyla ilgili “Ana Akımda İslamofobi” adlı bir rapor yayımladı. Raporda, ülkedeki Müslüman karşıtı gruplara yapılan finansal yardımların hepsi belgelendi. Raporda, incelenen en büyük İslam düşmanı 50 hayır kurumu ve vakfı arasından 35’inin 2017-2019 döneminde 26 Müslüman karşıtı gruba 105 milyon 865 bin 763 dolar aktardığının tespit edildiği bildirildi. CAIR Ulusal Araştırma ve Savunuculuk Koordinatörü Huzaifa Shahbaz da raporla ilgili açıklama yaptı. Shazbaz raporun, ABD’deki Müslümanlar ve İslam hakkında yanlış bilgi yayan İslam düşmanı ağının iyi finanse edilerek aktif şekilde çalıştığının bir sır olmadığını ortaya koyduğunu ifade etti. “Bugün bağışçı topluluk, fonların nefret gruplarına gitmesini önlemek için net politikalar oluşturmalı ” diye konuştu.

ABD-İslam-karşıtı
ABD İslam karşıtı kuruluşlara milyon dolarlar akıtıyor

ABD’de fonlanan kuruluşların isimleri paylaşıldı

Bağış yapan kuruluşlar arasında Fidelity ve Schwab gibi ünlü isimlerin yanı sıra Yahudi Cemaat Fonu ile Ulusal Hıristiyan Yardım Vakfı gibi inanç temelli hayır kurumlarında yer aldığı belirtildi. Müslüman karşıtı faaliyetleri desteklemek için milyonlarca dolar katkıda bulunan Adelson Aile Vakfı gibi özel aile vakıflarının da bilgisi paylaşıldı. Raporda listelenen Müslüman karşıtı nefret grupları arasında ise Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi (ACLJ), Gatestone Enstitüsü, Güvenlik Politikası Merkezi, Orta Doğu Forumu, Orta Doğu Medya Araştırma Enstitüsü, David Horowitz Özgürlük Merkezi, Clarion Projesi ve Terörizm Araştırma Projesi gibi isimler yer aldı. Raporda, 2019-2020’de CAIR’in ülke genelinde 6 binden fazla İslamofobik içerikli şikayet aldığına işaret edilerek, okullarda Müslüman öğrencilere yönelik zorbalık, Amerikan siyasetinde öne çıkan 40’a yakın İslamfobik söylem ve ülke genelinde 16 civarında camiye yapılan saldırılara ilişkin de detaylara yer verildi.

Müslüman karşıtı olaylar izlenecek

Washington D.C. merkezli Müslüman sivil haklar grubu, Müslüman karşıtı olayları izleme sitesi “Islamophobia.org” adlı siteyi yeniden faaliyete geçirdiğini açıkladı. Sitede, İslam düşmanlığı bağnazlığı yayan Müslüman karşıtı örgütlerin ve bireylerin profillerinin sergileneceği, sitenin önyargı karşıtı araçlar, İslam düşmanlığına karşı neler yapılması gerektiği gibi alanlarda hizmetler sunulacağı bilgisi paylaşıldı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook