yemen-birleşmiş-milletler

Yemen’deki sığınmacılar açlıkla karşı karşıya

BM: Yemen’deki sığınmacılar açlıkla savaşıyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), sosyal medya hesabından Yemen’deki sığınmacılarla ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Milyonlarca sığınmacının, gıda yardımındaki kesinti sebebiyle artan bir açlıkla karşı karşıya olduğu bildirildi. Açıklamada “Yemen’deki sığınmacı aileler, gıda yardımındaki kesinti nedeniyle artan bir açlık durumuyla karşı karşıya.” ifadesi kullanıldı. Ülke içindeki sığınmacıların yarısından fazlası, yaklaşık 4 milyon kişinin, acil gıda ihtiyacı bulunan bölgelerde yaşadığı aktarıldı. Birleşmiş Milletler finansman yetersizliği nedeniyle Yemen’deki önemli insani yardım programlarının bir kısmının askıya alındığını bildirdi. Bir kısmının da küçültüldüğünü açıkladı. Yemen’de uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürüyor. Yemen, yaklaşık 7 yıldır İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor. Yemen’de dünyadaki en büyük insani ve ekonomik krizlerden biri yaşanıyor. Ülkede nüfusun büyük çoğunluğu yardıma ihtiyaç duyuyor.

bm-yemen-sığınmacı
BM: Yemen’deki sığınmacılar açlıkla savaşıyor

Yemen Ortadoğu’nun en yoksul ülkelerinden

Yemen bugün Ortadoğu’nun en yoksul ülkelerinden biri. Suudi Arabistan ile İran arasında devam vekâlet savaşları nedeniyle Yemen’de son 7 yılın bilançosu oldukça ağır. BM‘ye göre savaş, dünyanın en ağır insanlık krizi. Yüz binden fazla insanın hayatını kaybettiği tahmin edilen savaşta, halkın yüzde 80’i yardıma muhtaç. Kıtlık ve sağlık hizmetlerindeki yetersizlikler sebebiyle acilen önlem alınmazsa bilanço daha da ağırlaşabilir. Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre, Yemen’de yaklaşık yarım milyon kolera hastası bulunuyor. Üstelik Yemen’e yönelik abluka devam ediyor. BM’ye göre, milyonlarca insanın kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ülkede, derin bir insani kriz yaşanıyor. Savaştan dolayı Yemen’e uluslararası insani yardım kuruluşlarının gidemediği bölgeler de var. Buralardaki yardıma muhtaç insanlar ise yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor. Yemen’in kuzeyinde bulunan Aslam bölgesindeki Meşrade Köyü sakinleri, kendilerine hiçbir insani yardım ulaşmadığı için, yaprak kaynatarak elde ettikleri acı ve ekşi bir ezme ile karınlarını doyuruyor.

Yemen’de trajedinin boyutu artıyor

Sağlıksız beslenmeden hastalanan onlarca çocuk ise ölüm tehlikesiyle burun buruna. Her 10 dakikada bir çocuk ne yazık ki hayatını kaybediyor. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği Arap Koalisyonu Yemen’de sivilleri katlediyor. Toplam nüfusu 28 milyon olan ülkede yaklaşık 22 milyon insan yardıma muhtaç. BM’nin verilerine göre ise ortalama 15 bin sivil hayatını kaybetti. 2 milyondan fazla Yemenli ise mülteci durumuna düştü. Tüm bunlarla birlikte ülkenin sağlık altyapısının çökme noktasında. Nüfusun büyük çoğunluğunun insani yardıma muhtaç olması ve bu dönemde tüm dünyayı saran koronavirüs salgınının Yemen’i de etkisi altına alması trajedinin boyutunu daha da artırıyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook