yunanistan-mülteci-sorunu

Midilli mülteciler için bir cehennem

Yunan medyası: Midilli mülteciler için bir cehennem

Yunan medyası da sonunda mültecilere yapılan insanlık dışı muameleyi kabul etti. Atina’nın Midilli Adası’ndaki düzensiz göçmenlere sert muamelesi Yunan medyasının gündeminde yer aldı. Yunan haber sitesi TVXS, Midilli Adası‘ndaki göçmenlere yapılan işkenceyi kaleme aldı. Haberde sivil kıyafetli yabancıların, düzensiz göçmenlere işkence yaptığı ve sonra da onları teknelerle Türkiye’ye gönderdiği bildirildi. TVXS, göçmenlere karşı insan ticaretinden işkenceye birçok hak ihlalinin yapıldığını belirtti. Haberde, “Midilli mülteciler için mutlak bir cehennem haline geldi.” değerlendirmesi yapıldı. Haberde, Temmuz’dan bu yana, sivil giyimli yabancı kişilerin adada plakasız araçlarla dolaştığı, kıyıya yanaşan tekneleri başka yerlere götürdükleri ifade edildi. Yunan medyasının haberine göre bu kişiler, düzensiz göçmenlerin ellerini plastik kablolarla bağlıyor, cep telefonlarına ve cüzdanlarına da el koyuyor. Sonra da düzensiz göçmenleri dövüp teknelere bindirerek Türkiye’ye gönderiyorlar.

midilli-mülteciler-yunan
Yunan medyası: Midilli mülteciler için bir cehennem

Midilli’de mültecilere yardım etmek de yasak

Yunan medyası TVXS, yaptığı haberde insan ticareti yapıldığının da iddialar arasında yer aldığını belirtti. Habere göre, Dominik Cumhuriyeti’nden adaya gelen genç kızların birçoğu ortadan kayboldu. Yunan haber sitesine konuşan ada sakinleri ise korktukları için göçmenlere yardım edemediklerini ifade etti. Bir Midilli Adası sakini, “Miçotakis hükümeti durmaksızın bizi takip ediyor. Battaniye vermeye bile cesaret edemiyoruz. Yardım etmeye çalıştığımızda bizi casuslukla suçluyorlar.” diye konuştu. Yunanistan’da yeni sığınmacı yasası 2 ay önce meclisten geçti. Buna göre, sahil güvenlikten izin almadan kurtarma operasyonu yapmak ceza kapsamında. Böyle bir durumda, bir yıl hapis ve 6 bin euro ceza veriliyor.

Yunanistan sığınmacıları geri itiyor

Yunanistan sığınmacıları hukuksuz bir şekilde geri itmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Yunanistan‘ın sığınmacıları denizden Türkiye’ye hukuksuz bir şekilde geri ittiğini açıklamıştı. Johansson, bu durumun “temel Avrupa değerlerinin ihlali” olduğunu dile getirmişti. Johansson, BBC’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve Yunan hükümetinin, ülke sınırlarına gelen göçmenlerin yasa dışı şekilde sınır dışı edilmesini durdurması gerektiğini dile getirmişti. Ylva Johansson, denizde ve karada geri itmelere yönelik çok iyi temellendirilmiş raporların temel Avrupa değerlerini ihlal ettiği de şu sözlerle vurgulamıştı. “Sınırlarımızı korurken değerlerimizi de koruyoruz. Bunlar arasında bir çelişki olamaz. Neden Avrupalı olduğumuz için gurur duyuyoruz? Neden AB çok sayıda insanın yaşamak istediği bir yer? Bunun sebebi, bizim değerlerimizdir, temel hakları savunmamızdır.”

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook