ingiltere-galler-tecavuz

İngiltere ve Galler’de kadınlara yönelik tecavüz vakaları arttı

İngiltere ve Galler’de kadınlara yönelik rekor sayıda tecavüz vakası kayda geçti

İngiltere ve Galler’de kadınlara yönelik son bir yıl içinde rekor sayıda tecavüz vakası kayda geçti. Kadınların güvenliğine yönelik ülke genelinde tartışmalar sürerken, 2021 ile 2020’nin haziran ayları arasında 61 bin 158 tecavüz vakasının polis kayıtlarına geçtiği bildirildi. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, Covid-19 salgınıyla birlikte diğer suçlar azalırken, tecavüz oranları ülkede önemli ölçüde artış gösterdi. Polis kayıtlarına göre, tecavüz oranları bir önceki yıla oranla yüzde 8 artış gösterdi. Bütün suçlar içinde tecavüzün oranı yüzde 37 olurken, 2021 haziran ayı itibarıyla son bir yıl içinde 61 bin 158 tecavüz suçu kaydedildi. Özellikle nisan ve haziran aylarındaki dönemde tecavüz vakalarının önemli ölçüde arttığına işaret edilen polis kayıtlarına göre, sadece bu aylarda 17 bin 300 tecavüz rapor edildi.

İngiltere ve Galler’de aile içi şiddet oranları arttı

Ulusal İstatistik Ofisi’nde suç istatistikleri bölümünün sorumlusu Nick Stripe, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, dünya genelinde sürdürülen kampanyalarla birlikte eskiye oranla kadınların yaşadıkları mağduriyet karşısından sessiz kalmayarak, polise şikayette bulunma konusunda daha fazla kararlı olmalarının da görülen vaka sayısındaki artışta önemli olduğunu ifade etti. Bu arada ülkede aile için şiddet oranlarının yüzde 6 arttığı ve kayda geçen şikayetlerin sayısının 850 bine yaklaştığı bildirildi.

İngiltere ve Galler’de nefret suçları da arttı

İngiltere ve Galler’de koronavirüs salgının başlangıcından bu yana nefret suçları yüzde 9 artarak 124 bin vakayı geçti.
İngiltere İçişleri Bakanlığının yayımladığı yeni rapora göre, Mart 2020-Mart 2021 döneminde kaydedilen 124 bin 091 vakanın yüzde 70’inden fazlası ırk temelli. Raporda, homofobik nefret suçlarının yüzde 7 artarak 17 bin 135’e, engellilere yönelik nefret suçların yüzde 9 artarak 9 bin 208’e ve transseksüellere yönelik nefret suçlarının ise yüzde 3 artarak 2 bin 630’a yükseldiği belirtildi. Covid-19 salgını döneminde sokağa çıkma kısıtlamalarının, birçok insanın çevrim içi ortamda daha fazla zaman geçirmesine sebep olduğuna işaret edilen raporda, bu durumun kişilerin zararlı içeriğe maruz kalma riskini de artırdığının altı çizildi.

Nefret suçlarına en fazla Müslümanlar maruz kalıyor

Rapor, polis tarafından kaydedilen nefret suçlarının yarısından fazlasının, halka açık yerlerde insanları tehdit ve taciz etme, yüzde 40’ının şiddet ve yüzde 5’inin cezai zarar ve kundakçılık dahil asayiş suçlarına yönelik olduğunu ortaya koydu. Din kaynaklı 6 bin 377 nefret suçunun kaydedildiği belirtilen raporda, bunların yüzde 45’inin Müslümanlara yönelik olduğu, en fazla nefret suçuna maruz kalan ikinci grubun ise yüzde 22 ile Yahudiler olduğu vurgulandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook