Midilli Adası afgan

Midilli Adası’ndaki hamile bir Afgan sığınmacı kendini yaktı

Midilli Adası’ndaki kampta kalan sığınmacı kadın hamileliğinden dolayı Almanya’ya gidemeyeceğini öğrenince kendini yaktı

Midilli Adası’ndaki Karatepe Sığınmacı Kampı‘nda kalan hamile bir kadın Almanya‘ya transfer olmak istiyordu. 8 aylık hamile olan Afgan mülteci kadın hamileliğinden dolayı transfer edilemeyeceğini öğrendi. Haberi duyan kadın sinir krizi geçirip kendini yaktı. Yunan resmi ajansı ANA-MPA’nın yaptığı haberinde, 21 Şubat Pazar günü Karatepe Sığınmacı Kampı’nda kalan 8 aylık hamile bir Afgan’ın kendini yaktığı açıklandı. 2 çocuk annesi olan Afgan kadının, çocuklarını çadır dışına çıkarttığı ve daha sonra da kendini ateşe verdiği belirtildi. Mülteci statüsünde olan Afgan kadının, hamileliği nedeniyle Almanya’ya gitme umudu yok olunca böyle bir yola başvurduğu ve kendini ateşe verdiği kaydedildi. Mülteci kadın kendini yaktıktan hemen sonra tedavi altına alındı. Tedavi altına alınan kadının şimdilik bir hayati tehlikesi bulunmadığı bildirildi. Yunan haber ajansının yaptığı haberde, sığınmacının Midilli Savcılığı’na ifade vereceği bildirildi.

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria Kampında yangın çıkmıştı

Yunanistan’ın en büyük mülteci kampı olan Midilli Adası’ndaki Moria, 9 Eylül’de çıkan yangının ardından tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Yaklaşık 2 bin 500 kişi kapasitesine rağmen 12 binden fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Moria mülteci kampı çıkan yangın nedeniyle kül olmuştu. Kamptaki mülteciler dağıldıkları farklı bölgelerde yaşamlarını sürdürmeye çalışmıştı. Karatepe bölgesinde geçici olarak oluşturulan ve kimi kaynaklara göre 3 kimilerine göre 5 bin kişilik yeni kampa girmeyi reddeden mülteciler, bir an önce adadan ayrılmak istemişti. Yangın sonrası olağanüstü hal ilan edilen adada, Moria bölgesini terk eden aralarında kadın ve küçük çocukların da bulunduğu binlerce mülteci 7 gecedir çevredeki boş arazilerde ve sahillerde konaklamıştı. Temel ihtiyaçlardan mahrum şekilde yaşam mücadelesi veren sığınmacı aileler, ısınmak ya da yemek pişirmek için ateş yakmıştı.

yunanistan midilli adası

Midilli Adası’ndaki Karatepe Kampı’nı cezaevi olarak görüyorlar

Mülteciler, Midilli Adası’ndaki kampta çıkan yangın sonrası adaya gelen çok sayıda yerli ve yabancı gazeteciye yaptıkları açıklamalarda, Karatepe’deki yeni kampı bir cezaevi olarak gördüklerini belirterek, içerisinde bulundukları temel yaşam ihtiyaçlarından yoksun olumsuz koşullara rağmen bir daha kamplara girmek istemediklerini ve bir an önce adadan ayrılmalarına izin verilmesi gerektiğini dile getirmişti. Mültecilerle kendilerini toplamaya çalışan kolluk kuvvetleri arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, sadece 800 mültecinin Karatepe kampına yerleşmeyi kabul ettiği belirtiliyor. Adanın yerel gazetelerinde Stonisi’ye göre ise cumartesinden bu yana kampa 1200 mülteci giriş yapmıştı. Kampa girişte yapılan kontrollerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan 35 mülteci ise karantina altına alınmış durumda. Yangın öncesi de 35 mültecinin Kovid-19 karantinasında oldukları duyurulmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook