BM’den İsrail’e çağrı: “Filistinlilerin evlerini yıkmayı derhal durdurun”

BM İsrail’e Filistinlilerin evlerini yıkmayı durdurması için çağrı yaptı

BM‘nin (Birleşmiş Milletler) İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Hastings, Filistinlilerin yaşadığı köydeki evlerin şubatın başından bu yana en az 5 defa İsrail yerel yönetmelik prosedürü uyarınca yıkıldığına işaret etti. Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’e işgal altındaki Filistin topraklarında yaşam mücadelesi veren Filistinlilerin evlerini yönelik yürüttüğü yıkım politikasını derhal durdurması gerektiği çağrısı yaptı. BM’nin İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Lynn Hastings, yazılı açıklama yaparak, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Tubas kentinde yer alan Hımsa el-Bakia köyünde yıkımlar yaptığını ve yıkıma maruz köyü ziyaret ettiğini açıkladı. Hastings, Filistinli bedevilerin yaşadığı köydeki evlerin şubatın başından bu yana en az 5 defa İsrail yerel yönetmelik prosedürü uyarınca yıkıldığına veya el konulduğuna dikkati çekti. “Uluslararası toplumun uluslararası hukuk uyarınca İsrail’e bu uygulamayı durdurması yönündeki defalarca çağrılarına rağmen, tüm çadırlara, malzemelere, su depolarına ve hayvan yemlerine el konuldu.” diye konuştu.

“Filistinlilerin evlerini yıkarak onları zorunlu göçe tabi tutuyorlar”

BM yetkilisi, “Filistinli bedevilere bulundukları yerlerden taşınmaları için yapılan bu baskıların, gerçek bir zorunlu göçe tabi tutma riski taşıdığı” uyarısı yaptı. İsrail’e Filistinlilerin evlerini yıkmayı durdurması çağrısı yapan Hastings, Tel Aviv makamlarının “insani yardıma en muhtaç ve en savunmasız durumdaki bu insanlara barınak, gıda ve su sağlaması ve bu insanların evlerinde kalmasına izin vermesi” gerektiğini açıkladı.

bm israil filistin

İsrail güçleri Filistinlilerin evlerini yıkmayı sürdürüyor

İsrail askerleri Filistinlilerin evlerini yıkmaya devam ediyor. 1 Şubat’ta Batı Şeria’nın kuzeyindeki Hımsa el-Bakia bölgesinde Filistinli bedevilere ait yaklaşık 40 yapıyı yıkmıştı. Yıkılan yapılar arasında hayvan barınakları da olduğu açıklanmıştı. İşgalci İsrail’in yıkım faaliyeti sonucunda ise bölgede yaşayan 136 kişi Filistinli kalmış, 6 bin koyun da zarar görmüştü. İsrail güçleri bölgenin “Askeri eğitim sahası” olduğu öne sürmüştü. Bölge sakinlerine bulundukları yerleri terk etmeleri yönünde baskılar yapılmıştı.  Kasım 2020’de de Hımsa el-Bakia bölgesindeki 75 yapıyı yıkılmış. 35’i çocuk 85 Filistinli evsiz bırakmıştı. Fakat işgalci İsrail güçleri Filistinlilerin evsiz kalmasını umursamıyor. Her zaman olduğu gibi yıkımlarına devam ediyor. Filistinlilerin zaten zor olan hayatı giderek daha da zorlaşıyor. İşgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin sadece evleri değil tek geçim kaynağı olan zeytin ağaçları da sökülüyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook