İtalyan gazetesi Yunanistan’ın göçmenlere zulmünü belgeledi

Yunanistan’ın göçmenlere zulmü bir kez daha belgelendi

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik zulmü hız kesmeden devam ediyor. İtalyan’ın önde gelen gazetelerinden Il Messaggero, Ege Denizi’nde Yunan güçleri tarafından geri itilen göçmenlerin yaşadıklarını kaleme aldı. İtalyan gazetesinin yaptığı haber, “Ege Denizi‘nde Göç Düellosu: Yunanlılar bizi dövüyordu, Türkiye sayesinde kurtulduk” başlığı ile servis edildi. Yunanistan tarafından itilen düzensiz göçmenlerin yaşadıkları anlatıldı. “Ege Denizi’nde Göç Düellosu: Yunanlılar bizi dövüyordu, Türkiye sayesinde kurtulduk” başlığıyla yayımlanan haberde, Samir isimli bir göçmenin ifadeleri yer aldı. Samir, İtalyan gazetesine, bu kaçış için insan tüccarlarına 400 dolar ödediğini söyledi. “Yunanlılar bizi dövdü, cep telefonlarımızı ve suyumuzu aldı. Sonra motoru bottan ayırdılar, motoru fırlatıp attılar ve bizi kıyıya itip sürüklenmeye bıraktılar” diye konuştu. Haberde, göçmenler arasında Suriyeli, Somalili, Eritreli ve Cibutililer olduğu belirtildi. Kuzey Avrupa’ya kaçma niyeti olan bu göçmenlerin planının “Yunan duvarı” karşısında çöktüğü, buna karşılık olarak göçmenlerin bir kez daha deneme niyetinde olduğu söylendi.

yunanistan-gocmen-ihlal
Yunanistan’ın göçmenlere zulmü bir kez daha belgelendi

Yunanistan’ın göçmenlere zulmü bitmiyor

Haberde, Türkiye’nin turistik noktalarından uzakta geceleri, “gerçek bir deniz savaşı haline gelen” sahnelerin yaşandığı ifade edildi. “Dramatik senaryo her zaman aynı: Göçmenler Yunanistan’a ulaşmaya çalışırlar, ancak Atina’nın Sahil Güvenliği, Samir ve onun gibi birçok kişinin giderek daha sık anlattığı yöntemleri kullanarak onları reddediyor” değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca hava ve deniz koşullarının kötü olduğu zamanlarda denizde bir katliam yaşanması riskinin yüksek olduğu ifade edildi. Atina’nın Türk sularına ittiği göçmenleri kurtarmak için Ankara’nın her gün müdahalede bulunduğu ve ekipmanını arttırdığı belirtildi.

Göçmenleri Türk Sahil Güvenliği kurtarıyor

İtalyan gazetesinin yapmış olduğu haberde, “Türk tarafında, Yunanistan’ın kıyıdaki göçmenlerin durumunu nasıl ele aldığı konusunda güçlü bir rahatsızlık var” ifadeleri kullanıldı. Yunanistan’ın bu tür aşırı yöntemleri kullandığını her zaman reddettiği belirtildi. Ege’nin bu bölümünde bir süredir devam eden geri itmelerin, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından da belgelendiği dile getirildi. Gazetede, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin sadece 2021’de 14 Eylül’e kadar olan dönemde denize terk edilmiş 8 bin 423 göçmeni kurtardığı bilgisi paylaşıldı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook