israil-filistinli-arazi

İşgalci İsrail 48 bin dönüm Filistin toprağına el koydu

İşgalci İsrail Filistinlilerin arazilerine el koyuyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri devam ediyor. Siyonist güçler, Filistin halkını çeşitli baskılarla göçe zorluyor. Son olarak İsrail yönetimi işgal altındaki Batı Şeria’da 48 bin dönüm Filistin toprağına “doğal sit alanı” iddiasıyla el koydu. Filistin’in resmi ajansı WAFA, konuyla ilgili bir haber yayımladı. WAFA‘nın yaptığı haberde, el konulan arazinin Beytullahim kentinin güneyindeki Kisar köyü yakınlarında olduğu duyuruldu. Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti Beytullahim Temsilcisi Hasan Bureyce, WAFA’ya açıklamalarda bulundu. Hasan Bureyce, söz konusu araziye “doğal sit alanı” bahanesiyle el konulduğunu belirtti. Bureyce, İsrail yönetiminin asıl amacının Kisar köyü yakınında yer alan yasa dışı Abi HaNahal Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesi olduğunu dile getirdi.

işgalci-israil-arazi
İşgalci İsrail 48 bin dönüm Filistin toprağına el koydu

İşgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

İşgalci İsrail Filistinli bedevi ailelerin de evlerini yıktı

İsrail güçleri geçtiğimiz haftalarda Batı Şeria’nın doğu kırsalında Filistinli bedevilerin yaşadığı Kabbun bölgesine kamyon ve askeri araçlarla baskın düzenledi. Siyonistler, bölgede 11 Filistinli bedevi ailenin yaşadığı teneke baraka ve çadırları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. Bedevilere ait su depoları, traktör ve ulaşım araçlarına da el konuldu. Bölgede deprem olmuş izlenimi veren yıkıntılar ve kırılıp dökülen eşyalar kaldı. Filistinliler ise işgalci güçlerin harap ettiklerinden arda kalanları toplamaya çalıştı. İsrail güçlerinin yıkımı sonucu barınaklarını kaybeden bedevi aileler, kavurucu yaz sıcağında ortada kaldı. Küçükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlayan, en basit insani hizmetlerden yoksun olarak çadırlarda, barakalarda yaşayan bedevilerin artık başlarını sokacak yerleri de bulunmuyor. Çocuklar, sandalyeleri bir araya getirip üzerine örttükleri örtülerin altında oturarak kendilerine gölgelik alan oluşturup güneş çarpmasından korunmaya çalışıyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook