İtalya sığınmacı gemisine el koydu

İtalyan mali polisi, Alman insani yardım örgütü Sea Watch’ın Hollanda bandıralı “Sea Watch 3” adlı gemisine 19 Mayıs akşamı el konulduğunu ve gemideki 47 sığınmacının botlarla Lampedusa Adası’na götürüldüğünü duyurdu.
Sea Watch, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kurtarılan sığınmacıların İtalya topraklarına ayak bastığını ve kendilerine İtalyan halkı tarafından kucak açıldığını duyurdu. Sea Watch, İtalyan halkına Twitter mesajında “Grazie Italia!”şeklinde teşekkür etti.
Akdeniz’de seyreden Hollanda bandıralı Sea Watch 3 gemisi, Çarşamba günü Libya açıklarında 65 sığınmacıyı kurtarmıştı. Mürettebat, kurtarılan sığınmacıların çoğunun aşırı yorgunluk, susuzluk ve deniz tutması nedeniyle bitkin olduğunu duyurmuş, intihar tehlikesi bulunan bazılarının acil psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu bildirmişti. Bunun üzerine gemideki sığınmacılardan aralarında çocuk ve ailelerinin de bulunduğu 18 kişi tedavi için gemiden tahliye edilebilmişti.
İtalya’nın aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Sea Watch 3’ün karasularına yaklaşmaması konusunda uyarıda bulunarak “Limanlarımız kapalı ve kapalı da kalacak” demişti. Yaklaşık bir yıl önce göreve gelen İçişleri Bakanı, özel yardım kuruluşlarına bağlı kurtarma gemilerinin İtalya açıklarında demir atmalarını yasaklamış, bunun üzerine gemilerdeki sığınmacılar günlerce İtalya açıklarında mahsur kalmış, karaya ancak İtalya ve diğer başka ülkelerle uzun pazarlıklar sonucu çıkabilmişlerdi.
Kaynak: DW

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook