İtalya’da bir öğretmen öğrencilerinin projesinden dolayı açığa alındı

İtalya’nın Sicilya adasının başkenti Palermo’daki bir lisede 15 ve 16 yaşındaki iki öğrenci, Uluslararası Holokost’u Anma Günü için hazırladıkları projede, Salvini’nin o dönem yeni hazırladığı ve binlerce sığınmacıyı korumasız bırakan göçmen karşıtı yasa tasarısını eleştiriyordu.
Öğrenciler Salvini’nin yasasını Mussolini dönemindeki ırkçı yasalara benzetiyor, İtalya’daki göçmen karşıtı atmosferi de Mussolini dönemindeki antisemitizmle kıyaslıyorlardı.
İki öğrencinin İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin göçmen karşıtı yasasını Mussolini dönemine benzetmesi sonucunda İtalya Eğitim Bakanlığı, ödev hakkında soruşturma açtı ve ise 63 yaşındaki Rosa Maria Dell’Aria’nın ‘ödevi denetlemediği’ sonucuna varıldı.
Öğretmene bu soruşturma sonucunda 15 gün boyunca açığa alınma cezası verildi, maaşı da yarıya düşürüldü. Bu karar, ülke çapında bir protesto dalgası başlattı.
Dell’Aria’nın işe iade edilmesi için ülke çapında eylemler düzenleniyor. Siyasetçilerden de karara tepki yağdı.
Ancak Salvini’nin kendisi de öğretmenin açığa alınmasını destekleyerek, “Bunu kimin önerdiğini, yönettiğini, emrettiğini veya ortaya attığını bilmiyorum ama birisinin İçişleri Bakanı Matteo Salvini’yi -onu sevebilir veya sevmeyebilirsiniz- Mussolini ve hatta Hitler’e benzetmek bana delice geliyor” dedi.
Kaynak: Sputnik

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook