İngiltere göçmen

İngiltere göçmenler için sert önlemler almaya hazırlanıyor

İngiltere göçmenler için hazırladığı yeni yasada sert önlemler alacak

İngiltere’de göçmenlere yönelik baskılar artıyor. İngiltere hükümeti, göçmen yasasında sert önlemler almaya hazırlanıyor. İngiltere yasa dışı göçmen sorunun çözümü için yeni bir plan hayata geçiriyor. Hükümetin hazırladığı yeni plana göre, ülkedeki göçmenler, başvuruları onaylanana kadar üçüncü ülkelere gönderilecek. İçişleri Bakanı Priti Patel planın detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İngiliz bakan Patel, plan için “son on yılın en önemli revizyonu” ifadesini kullandı. Planın amaçları arasında yasa dışı göç şebekeleriyle mücadele etmek ve hak sahibi olmadıkları halde sığınma talebinde bulunanları engellemek gösterildi. Yeni plana göre göçmenler, sığınma başvuruları onaylanana kadar açık denizlerdeki sığınma merkezleri veya üçüncü ülkelere gönderilecek. Yasa dışı göçmenler ise sığınma hakkı verilse bile yerleşim hakkına sahip olamayacak. Bunun yerine hükümet göçmenlere 30 ay süreyle “geçici koruma” statüsü verecek. Sığınma talepleri reddedilenler de ülkede duramayacak ve sınır dışı edilecek.

İngiltere göçmenler sert önlem

İngiltere göçmenleri üçüncü ülkelere gönderecek

İngiltere hükümetin hazırladığı plan sayesinde, zulüm veya şiddetten kaçan göçmenlere “yasal yerleşim” hakkı tanınacak. Bu kişiler hızlı bir şekilde süresiz oturma izni alabilecek. İnsan kaçakçılarına ise ömür boyu hapis cezası verilebilecek. Geçen yıl Fransa’dan İngiltere’ye Manş Denizi üzerinden 8 bin 500 düzensiz göçmen yasa dışı geçiş yaptı. Bu yıl ise söz konusu sayının 800’den fazla olduğu belirtiyor. Göçmenlerin tutulabileceği yerler arasında ise Man Adası ve Cebelitarık gibi İngiliz sömürgeleri bulunuyor. Ancak söz konusu yönetimler, daha önce herhangi bir göçmeni kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

“Bu konuda davalar açılacak”

Mülteci Konseyi Başkanı Enver Solomon da geçtiğimiz günlerde para karşılığı göçmenlerin Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere gönderilmesi yöntemini yorumlamıştı. Solomon, “Bu insanlık dışı yöntem, savaştan ve terörden kaçarak birçoğu Ulusal Sağlık Sistemimiz için doktor ve hemşire olarak çalışanları koruyan onurlu geleneğimize zarar verir” diye konuşmuştu. Bakanlığa yakın kaynaklar da isimlerini vermeden konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.  “Göçmenlerin üçüncü bir ülkeye gönderilmesini engelleyecek herhangi bir yasa bulunmuyor. Ancak bu konuda davalar açılacaktır. Göçmenler üçüncü bir ülkeye gönderilmeyi istemeyecek ve avukatlar da bunu engellemek için elinden geleni yapacaktır”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook