güney kıbrıs cami

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir camiye ırkçı saldırı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir camiye ırkçı saldırı düzenlendi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘nde camilere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi. Limasol kentinde yer alan bir caminin duvarına haç sembolleri çizildi ve Türkler ölümle tehdit edildi. Yunanistan‘ın Ulusal Bağımsızlık Bayramı’nın 200’üncü yıl dönümü nedeniyle Limasol’de sokağa dökülen aşırı sağcı bir grup, Türklere ölüm tehditleri savurdu. Piskobu Camii’ne ise sprey boyalarla haç resmi çizdi, “Türklere ölüm” yazdı. Görüntülerde ayrıca Yunanların Osmanlı İmparatorluğu’na karşı başlattığı isyanın tarihi olan 1821 rakamlarının da yer alması dikkat çekti. Rum siyasetçi Eleni Theocharous, “Bunu yapanlar Rum olamaz” diyerek zanlılara tepki gösterdi. Saldırıya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminden tepki yağdı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Limasol’da camiye yapılan saldırıyı kınadı, Rum yönetimine “Sorumluların bir an önce tutuklanması” çağrısı yaptı.

Rum kesiminde geçtiğimiz yılda camilere saldırılar yapıldı

Başbakan Ersan Saner de Rum Yönetiminin olayın faillerini bulup, adalet önüne çıkartması gerektiğinin altını çizdi. “1963-1974 döneminde de yüzlerce camimizin saldırıya uğrayıp yerle bir edildiğini de hatırlatmak gerekir. Rum yönetimi ile liderliğine önerimiz, bu tür ırkçı ve faşist saldırıları organize edip desteklememesi, bunları engellemesi ve sorumluları bir an önce tutuklamasıdır. Temennimiz bu yöndedir.” Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz yıl da birçok camiye provokasyon saldırıları düzenlenmişti. Limasol’deki Köprülü Camisi’nin duvarlarına islam ve göçmen karşıtı ifadeler yazılmış, Larnaka’daki Tuzlu Camii’nin duvarına bizans bayrağı asılmıştı.

Türkiye de saldırıyı kınadı

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde camiye yönelik saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bulunan camiye yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol kentine bağlı Episkopi köyünde bulunan bir camiye yönelik olarak dün (25 Mart) yapılan saldırıyı kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı. Saldırıyla ilgili “Provokatif eylem” nitelendirmesinin yapıldığı açıklamada, “Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabaların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirilen bu tür provokatif eylemlerin, iki halk arasında güvenin tesis edilmesine yardımcı olmayacağı açıktır.” değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada ayrıca, “KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın, olayın sorumlularının bir an önce tespit edilerek yargıya sevk edilmesi yönündeki çağrısına katılıyor, bu tür kabul edilmez olayların tekrar etmemesini teminen konunun gereken ciddiyet ve hassasiyetle takip edilmesini bekliyoruz.” çağrısı yapıldı.

cami saldırısı kıbrıs

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook