fransa düzensiz göçmen

Fransa’daki göçmenler zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor

Fransa’daki göçmenler ülkede çok zor şartlar altında yaşamak zorunda bırakılıyor

Fransa hükümeti ülkesindeki düzensiz göçmenlerin içinde bulunduğu kötü koşullara karşı duyarsız kalmakla eleştiriliyor. Calais kentinde göçmenler için  yeterli önlem alınmıyor ve kaderlerine terk edilen göçmenler zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Calais’te “Jungle” adıyla bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı düzensiz göçmen kampı 2016 yılında dağıtıldı. Göçmenler hükümetin kampı dağıtma kararından sonra değişik merkezlere gönderildi. Ancak bir kısmı gönderildikleri yerlerdeki şartların olumsuzluğu ve kapasite yetersizliği nedeniyle Calais’e geri döndü. Uluslararası arenada her fırsatta demokrasiden ve insan haklarından dem vuran Fransa ise göçmenlerin bu durumuna sessiz kalmayı tercih ediyor. Ülkedeki sivil toplum kuruluşları Fransa hükümetini düzensiz göçmenlerin maruz kaldığı kötü koşullara ilişkin gerekli adımları atmamakla eleştiriyor.

Dere suyuyla ellerini ve yüzlerini yıkıyorlar

Calais’te halihazırda çoğunluğu Sudanlılar ve Afganlardan oluşan yaklaşık 800 düzensiz göçmen bulunuyor. Düzensiz göçmenlerin, yatacak yeri, tuvaleti, banyo ve yiyecek gibi temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamıyorlar. Göçmenler şehir merkezinin dışında farklı noktalarda yol kenarlarında yeşillik alanlarda yaşamaya çalışıyor. Düzensiz göçmenler, kentteki sivil toplum kuruluşlarının verdiği yemeklerle ise ancak karınlarını doyurabiliyor. Dere suyuyla ellerini ve yüzlerini yıkıyorlar. Bazıları da bu suyla abdest alarak namaz kılıyor. Göçmenler tedirgin ve çaresiz bir bekleyiş içerisindeler. Tek umutları ise daha insani şartlarda yaşayabileceklerini düşündükleri İngiltere’ye gidebilmek.

“Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor”

Calais’teki düzensiz göçmenlerin bir kısmı şehrin merkezinde köprü altlarında derme çatma çadırlarda kalıyor. AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, polisin neredeyse her gün buraya gelip göçmenleri uzaklaştırmak istediğini ve zaman zaman biber gazıyla da müdahale ettiğini söyledi. AA muhabirinin konuştuğu düzensiz göçmenler de burada çok zor şartlar altında yaşadıklarını, imkanların çok sınırlı olduğunu ve bu nedenle de İngiltere’ye gitmek istediklerini söyledi. Öte yandan, düzensiz göçmenler, Fransız yetkililerin görmesi halinde İngiltere’ye gidemeyeceklerinden korktukları için kamera ve mikrofon karşısına çıkmak istemedi. AA’nın kamerasına konuşmayı kabul eden ve şehir merkezindeki köprü altında derme çatma çadırda yaşamaya çalışan Sudanlı İbrahim, yiyecek ve içecek konusunda kendilerine yardım edildiğini fakat barınacak yer konusunda sorun yaşadıklarını söyledi. İbrahim, “Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor. Üstelik soğuk, kar ve yağmurla durum daha da zorlaşıyor. Bu hava şartlarına alışık değiliz, Afrika gibi değil burası.” diye konuştu. “Buradaki şartlar çok zor, üstesinden gelemiyoruz. Göçmenler olarak toplu taşıma araçlarını kullanma konusunda da zorluk yaşıyoruz. Yürümek ve yiyecek bulmak zorunda kalıyoruz. Çok olay yaşıyoruz.” diyen İbrahim Fransa’da kalmak istemediklerini dile getirdi.

fransa göçmen mücadele
Fransa’da göçmenler yaşam mücadelesi veriyor
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook