israil filistin covid

İsrail’in aşı göndermediği Batı Şeria’da tehlike çanları çalıyor

İsrail’in aşı göndermediği Batı Şeria’da koronavirüs salgını giderek yayılıyor

İsrail, Batı Şeria‘daki Filistinlileri her zaman olduğu gibi Covid-19 aşısı konusunda da görmezden geliyor. Ancak işgal altındaki Batı Şeria’da İngiltere mutasyonlu virüs giderek yayılıyor ve yeni tip koronavirüs salgını daha da kötüleşiyor. İsrail hükümeti, kendi vatandaşlarını Covid-19 aşısına teşvik etmek için pizza, künefe gibi yiyecekler veriyor. Ancak işgal altında tuttuğu Batı Şeria ile uzun yıllardır abluka uyguladığı Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere aşı vermeye dahi yanaşmıyor. Dünyadaki nüfusa oranla en fazla aşı yapılan ülke İsrail. Fakat işgal ve ablukanın boyunduruğu altında Batı Şeria ile Gazze’de yaşayan Filistinlilerin neredeyse tamamı aşıya erişemedi. Uluslararası toplum, “Dördüncü Cenevre Sözleşmesi” esasınca İsrail’in işgal altındaki tüm Filistinlilere aşı temin etmekle yükümlü olduğunu belirtiyor. Tel Aviv yönetimi ise aşı temininin Filistin yönetiminin sorumluluğunda olduğunu iddia ediyor. Baskılar nedeniyle Batı Şeria’daki sağlık çalışanlarının aşılanması için 5 bin doz aşı sözü veren İsrail şu ana kadar aşıların sadece 2 binini Filistin yönetimine teslim etti.

İsrail’in aşı göndermediği Batı Şeria’da vakalar artıyor

Aşı sıkıntısına ilave olarak, İngiltere ve Güney Afrika kaynaklı mutasyonun giderek yayılması nedeniyle Batı Şeria’da Covid-19 vakaları giderek yayılmaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığının verilerine göre, yaklaşık 3,1 milyon nüfuslu Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te son üç günde günlük 2 binden fazla Covid-19 vakası tespit edildi. Filistinli kaynaklar, Covid-19’daki sert yükseliş nedeniyle Batı Şeria’daki hastanelerin doluluk oranı yüzde 95’e ulaştığını gösteriyor. Uzmanlar ise Covid-19 vakaları artmaya devam ederse, Batı Şeria’daki sağlık sisteminin çökeceğinden endişe ediyor. Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan koronavirüs test merkezindeki yoğunluk, salgının ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koyuyor.

İsrail’in aşı göndermediği Batı Şeria’da can kaybı artıyor

Test merkezinde görevli olan Doktor Abdulbasit Zeyneddin de konutla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Salgının daha önceye nispeten çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını ve vaka sayılarının hızla arttığını söyledi. Dr. Zeyneddin, Batı Şeria’da vakalardaki artışın başlıca nedenlerini açıkladı .Mutasyonlu virüsün hızla yayılmasının, bölge sakinlerinin sosyal mesafe ve maske takma gibi kurallara yeteri kadar uymadığından kaynaklandığını söyledi. Söz konusu merkezde önceki aylarda günlük ortalama 500 test yaptıklarını belirten Zeyneddin,son günlerde bu sayının 1000’i aştığını belirtti. “Filistin yönetimi şu ana kadar virüse karşı başarılı bir mücadele ortaya koydu, ancak bunun böyle devam etmesi durumunda salgının kontrol altında kalacağını sanmıyorum. Filistin için tehlike çanları çalıyor.” diye konuştu. Vaka sayıları 214 bin 502’ye yükselirken koronavirüsten ölenlerin sayısı da 2 bin 296’ya ulaştı.

İsrail Filistin virüs
İsrail’in aşı konusunda görmezden geldiği Batı Şeria’da tehlike çanları çalıyor
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook