Akdeniz göçmen durumu

Akdeniz’de 2 ayda 190 göçmen hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler Akdeniz’de 2 ayda 190 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı

Afrika ülkelerindeki savaş, kıtlık, yoksulluk gibi nedenlerden dolayı Avrupa‘ya gitmeye çalışan göçmenlerin dramı sürüyor. Son olarak Akdeniz’de 2 ayda 190 göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü, 2021’in başından beri Akdeniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 190 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylece dünya genelinde yaşamını yitiren göçmen sayısı 446’ya çıktı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü’nün yayımladığı ortak açıklamaya göre, 2021 yılının başından bu yana Orta Akdeniz üzerinden Avrupa kıyılarına ulaşma hayaliyle yola çıkan 190 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi. Yapılan açıklamada, Kuzey Afrika ülkelerinden İtalya’ya ulaşanların sayısının ise 5 bin 700’e çıktığı bilgisi paylaşıldı. Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre ise bu yıl Akdeniz’in tamamında 251 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

Akdeniz göçmenlerin durumu

Avrupalı liderler göçmen karşıtı politikalarına devam ediyor

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya ulaşma yolundaki dramı devam ederken, Avrupa’da bazı liderlerin mülteci karşıtı politikaları da sürmekte. Öte yandan Avusturya’da göçmen karşıtı politika yürüten Başbakan Sebastian Kurz’un Yunanistan’dan gelecek göçmenlerle ilgili tavrı tepki çekti. Kurz’un bu politikasını protesto etmek için, her gün düzenli olarak evine giderken kullandığı güzergahtaki bir reklam panosuna “kalpsiz başbakan” yazılı bir karikatür asıldı.

Akdeniz’de göçmenler hayatını kaybediyor

Ülkelerindeki kötü yaşam koşullarından kaçıp Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler ne yazık ki bu uğurda hayatını kaybediyor. Diğer yandan, Avrupalı liderlerin göçmen karşıtı tutumları ve göçmenleri ülkelerine kabul etmemeleri, durumu daha da kötü etkiliyor. Özellikle İtalya ve Avusturya göçmenlere karşı yaptıkları zulümlerle biliniyor. Ocak 2021 tarihinde Birleşmiş Milletler göç dairesi tarafından yapılan açıklamada, Libya açıklarında meydana gelen gemi kazasında en az 43 göçmenin hayatını kaybettiği bildirmişti. Uluslararası Göç Örgütü, geçen aylarda meydana gelen kazanın, Avrupa’da daha iyi yaşamlar arayan göçmenleri içeren 2021’deki ilk deniz felaketi olduğunu söylemişti. Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri, Libya’nın batı kasabası Zuwara’daki sahil güvenlik ekiplerinin 10 göçmeni kurtarıldığını bildirmişti. Yetkililer kurtarılan 10 kişinin Batı Afrika ülkelerinden olduğunu aktarmıştı. Teknenin açık denizde motorunun arızalanmasından sonra alabora olduğu kaydedilmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook