danimarka'dan cami bağışlarına yasak

Danimarka hükümeti camilere yapılan bağışları sınırlandırıyor

Danimarka hükümeti camilere yurt dışından yapılan bağışlara sınırlandırma getiriyor

Danimarka parlamentosu, ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) ve inanç grupları ve camilerin yurt dışından aldıkları yardım ve bağışları sınırlandırmak için yasa çıkarttı. Dün, Danimarka parlamentosunda oylanarak kabul edilen yasaya göre, Göç Bakanlığı, Danimarka demokratik değerlerine zarar verdiği değerlendirilen yurt dışındaki tüzel kişi, gerçek kişi, kuruluş ve devlet kurumlarını “yasak listesine” alacak.  Göç Bakanlığının yasak listesinde yer alanlar, ülkedeki herhangi bir STK ya da inanç grubuna, tek seferde ya da 1 yıl içinde en fazla 10 bin kron (12 bin 198 lira) bağış yapabilecek. STK ile camilerin de içinde bulunduğu inanç grupları, listede yer alanlardan Bakanlığın belirlediği meblağdan daha yüksek bağış ya da destek alması halinde parayı iade edecek.

danimarka camilere sınırlandırma

Yasa tasarısı kabul edildi

Göç Bakanı Mattias Tesfaye, yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından Bakanlığın internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün yurt dışında Müslüman vatandaşlarımızı Danimarka aleyhine çevirmeye çalışan ve böylece toplumumuzu bölmeye çalışan aşırı güçler var. Son yıllarda medyada sıkça, Danimarka’daki camilerin başta Orta Doğu olmak üzere yurt dışından milyonlara ulaşan miktarda destek aldığı haberleri yer aldı. Hükümetimiz buna engel olacak.” ifadesini kullandı. Sosyal Demokrat Parti, Liberal Parti (Venstre), Sosyalist Halk Partisi ve Muhafazakar Partinin yanı sıra aşırı sağcı partiler Danimarka Halk Partisi ile Yeni Sağ, yasa tasarısının kabulü için oy verdi.

Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığı giderek artıyor

Aşırı sağ, neredeyse Avrupa’nın tamamında yükselişte. Bu yaklaşımın tetiklediği İslam karşıtlığı da etkilerini artırarak hissettirmeye devam ediyor. Avrupa’da yaşayan Müslümanlar, fiziki saldırıların yanında, kendilerini hedef alan kamusal yasaklarla da mücadele etmeye çalışıyor. Söz konusu yasakların belki en görünür olanı ise “yüzü örtme” ya da başka bir ifadeyle burka/peçe yasağı. Son olarak İsviçre’de, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) üyelerinin de bulunduğu “Egerkinger Komitee” adlı grubun öncülük ettiği inisiyatif ile ülke genelinde peçe yasağı referandumu düzenlendi. Yaklaşık 5,5 milyon seçmenin olduğu ülkede 2 milyonu aşkın kişi sandık başına gitti. Peçe yasağı yüzde 51,2’lik oy oranıyla kabul edildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook