bm kıtlık

30’dan fazla ülkede 34 milyon kişi kıtlığın eşiğinde

Birleşmiş Milletler: 30’dan fazla ülkede 34 milyon kişi kıtlığın eşiğinde

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, dünya genelinde kıtlık yaşayan ülkelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Beasley, 30’dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu, Güney Sudan’da annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığını bildirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin çatışmalar ve gıda güvenliği konulu oturumunda konuşan Beasley, insan kaynaklı krizler yüzünden bir kez daha uçurumun eşiğine yaklaşıldığına dikkati çekti. Ayrıca dünya genelinde 270 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Beasley, bu yıl özellikle Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘nde 19,6 milyon kişinin dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Afganistan, Nijerya, Suriye, Yemen, Sudan, Güney Sudan ve Sahel bölgesinde de gıda güvenliğinin kötüye gittiğini açıkladı.

Anneler çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla besliyor

Beasley, 30’dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğuna işaret etti. Özellikle Güney Sudan’da Pibor bölgesinin batısında annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığını belirtti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise “İnsanları aç bırakırsanız çatışmaları beslersiniz. Çatışmalar açlık ve kıtlığa, açlık ve kıtlık ise çatışmalara neden oluyor” diye konuştu. Guterres, bir an önce harekete geçilmezse milyonlarca kişinin açlık ve ölümün eşiğine sürükleneceği uyarısında bulundu. Öte yandan kıtlık ve ölümlerin engellenebilmesi için 5,5 milyar dolar yardım çağrısı da yaptı. Guterres, “21. yüzyılda kıtlığa ve açlıktan ölümlere yer olmamalı” diye konuştu.

Yemen’de 5 yaş altındaki 400 bin çocuk, açlıktan ölmek üzere

Geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Millerler, iç savaşla boğuşan Yemen’de kıtlığa karşı 3,85 milyar dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu açıkladı. Ülkedeki 5 yaş altındaki 400 bin çocuğun açlıktan ölmek üzere olduğuna dikkat çekildi. Birleşmiş Milletler, Yemen’de açlık tehlikesine karşı acil insani yardımlar için 3 milyar 850 milyon dolarlık bağış çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Guterres, Yemen’de pek çok insan için yaşamın katlanılamaz durumda olduğunu belirtti. Yemen’de çocuk olmanın ise “özel bir cehennem” anlamına geldiğini söyledi. Guterres, “savaşın bir nesli yuttuğu” uyarısında bulundu. “Buna son vermeliyiz. Bu, Yemen’den geri çekilme zamanı değil” dedi.

BM 30'dan fazla ülke

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook