İspanya-Vox-partisi

İspanya Vox partisi lideri Abascal: Müslümanları Avrupa’ya almayın

Rusya-Ukrayna arasında gerginlik devam ederken, Avrupalı siyasetçiler, sınırlarındaki mülteciler arasında ayrım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’dan Polonya sınırına giden bir trenden Afrikalı bir grup zorla indirilmiş, öncelik Ukraynalılara verilmişti. Öte yandan Batı medyasının Ukraynalı mülteciler için “Bunlar Suriyelilere benzemez, bunlar Hristiyan ve beyazlar” söylemleri de gündeme düşmüştü. Bir kez daha Batı’nın ırkçı tutumu gözler önüne serilmişti. Nitekim bir açıklama da İspanya’daki aşırı sağcı siyasetçi Santiago Abascal’dan geldi. Vox partisinin lideri Santiago Abascal, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oturumda açıklamalarda bulundu. Ülkelerindeki savaştan kaçan Ukraynalılar için “Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar, evet bunlar savaş mültecileridir ve Avrupa’da hoş karşılanmalıdır.” diye konuşan Abascal, sözlerine şöyle devam etti. “Herkes, bu mülteci akışı ile Avrupa sınırına akın eden, Müslüman kökenli, askerlik çağındaki genç erkeklerin işgalleri arasındaki farkı anlayabilir. Onların ki Avrupa’yı istikrarsızlaştırma ve sömürgeleştirme girişimidir.” Abascal, ayrıca Avrupa’nın Ukrayna’dan kaçan savaş mağdurlarına kapıları açmasını ancak Müslüman kökenli göçmenlere sınırlarını kapatmasını istedi.

Katalan solu Avrupa’yı eleştirdi

Öte yandan Katalonya’da faaliyet gösteren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin meclis grup sözcüsü Gabriel Rufian, Avrupa’nın, Müslüman kökenli mülteciler konusundaki “çifte standardına” tepki gösterdi. Rufian, “Bugüne kadar mülteci kabul kurallarını uygulamayan Avrupa’nın şimdi sarışın ve mavi gözlü oldukları için Ukrayna’daki savaştan kaçanlara sınırsız kabul getirdiğini” diye konuştu.

Batı medyasının iki yüzlülüğü bir kez daha ortaya çıktı

Batı medyası savaş mağduru insanlar arasında yaptığı ayrımcılıkla tepki topladı. NBC muhabiri Kelly Cobiella: “Bunlar Suriye’den gelen mülteciler değiller. Bunlar Ukrayna’dan geliyorlar. Hıristiyanlar, beyazlar…” Telegraph yazarı Daniel Hannan: “Bize çok benziyorlar. Olanları bu kadar şoke edici kılan da bu. Savaş artık sadece fakirleşmiş ve uzaktaki halkların başına gelen bir şey değil.” ITV News muhabiri Lucy Watson: “Ukraynalıların başına tahmin edilemez bir şey geldi. Burası gelişmekte olan bir üçüncü dünya ülkesi değil. Burası Avrupa.” Ukrayna eski Başsavcı Yardımcısı David Sakvarelidze: “Bu benim için çok duygusal; çünkü mavi gözlü ve sarışın Avrupalıların her gün Putin’in füzeleri tarafından öldürüldüğünü görüyorum.” CBS muhabiri Charlie D’Agata: “Ama burası Irak veya Afganistan gibi on yıllardır çatışma bölgesi haline gelmiş bir yer değil. Burası nispeten medeni ve Avrupalı.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook