kanada-kilise-mezar

Kanada’da kilise okulu alanında çocuk mezarları bulundu

Kanada’da çocuk mezarları bulunmaya devam ediyor. Alberta eyaletindeki eski bir yatılı kilise okulunun alanında, resmi kayıtlarda görünmeyen 169 çocuk mezarı bulundu.
Kuzey Alberta First Nation Şefi Sydney Halcrow, basın toplantısı düzenledi. Yer altını inceleyebilen radar ve bir insansız hava aracıyla bir süredir devam eden çalışmalarda eski bir yatılı kilise okulunun sahasında 169 çocuk mezarı bulduklarını duyurdu. Halcrow, “Küçük savaşçılarımız onları bulmamızı bekledi. Şimdi onların huzur içinde yatmasını sağlayacağız. Bir mezar bulmak çok fazlayken, çok mezar bulmak anlaşılmaz.” diye konuştu. 169 çocuğun mezarı, St. Bernard’s Yatılı Kilise Okuluna ait küçük bir arazide bulundu. Çalışmaları gerçekleştiren Alberta Üniversitesi Yerli Arkeoloji Enstitüsü Direktörü Kisha Supernant, 54 mezarın rahibe konutunun yanında, geri kalan 115 mezarın ise cemaat mezarlığında bulunduğunu söyledi. Supernant, bazı aile üyelerinin de okulda ölenler listesinde olduğunu söyleyerek, “Bu çocukların her biri bir ailenin sevilen bir parçasıydı ve hiç kimse ölümlerinden sorumlu tutulmadı.” dedi. St. Bernard’s Yatılı Kilise Okulu, Roma Katolik Kilise tarafından 1894 yılında açıldı ve 1961 yılına kadar işletildi. Bazı kayıtlarda Grouard Yatılı Kilise Okulu olarak da geçiyor.

kanada-kilismezar
Kanada’da kilise okulu alanında çocuk mezarları bulundu

Kanada’da kilise alanları aranıyor

Öte yandan mezarların bulunduğu alanın yakınlarındaki Kapawe’no First Nation bölgesinde de iki ayrı arama daha yapılacak. Treaty 8 Büyük Şefi Arthur Noskey, aramaların bir Anglikan kilisesinin alanını ve yerlilerden sorumlu görevlilerin kaldığı başka bir araziyi içereceğini bildirdi. Noskey, “Sanki bu yara hiç iyileşmeyecek gibi. Tekrar tekrar açılıyor. İyileşeceğini düşündüğünüzde, tekrar bölünüyor. Ancak dünyanın bu kurumların okul olmadığını görmesi önemli. Cevaplar olmadan da şifa gelmeyecek. Uzlaşma başlamadan önce gerçek gelmeli. Umarım bulduğumuz çocuklar şimdi onları bulduğumuz için rahatlayabilirler.” diye konuştu.

Kanada’da kiliseler çocuk mezarlarıyla dolu

Kanada‘da eski yatılı kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk defa 29 Mayıs 2021’de British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki okulun bahçesinde bulundu. 215 çocuğa ait ceset kalıntıları Kanada gündemine düşmüş ve herkes tarafından tepki çekmişti. Daha sonra ülke genelindeki eski yatılı kilise okulu alanlarında aramalar başlatılmıştı. Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde, 24 Haziran 2021’de resmi kayıtlarda bulunmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının olduğu mezarlar ortaya çıkmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook