Yemen’de çocuklar sağlık hizmetlerine ulaşamıyor

Yemen‘de 7 yıldır hükümet güçleri ve İran destekli Husiler arasında devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce çocuk güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Yemenli çocuklar çocuk felci, difteri, kızamık, Hepatit B gibi gerekli aşılardan mahrum bırakıldı. Yemen’de Hacce’deki göçmen kampları idaresinin verilerine göre, hükümet güçlerinin Husilerden geri aldığı bölgelerde göçmen olarak ikamet eden 4 bin 200’den fazla ailenin yaşadığı insani kriz her geçen gün daha da kötüleşiyor. Hükümet güçleri ile Husiler arasındaki çatışmalar giderek şiddetleniyor. Husilerin bazı bölgelere yönelik kuşatmaları da Yemen halkına insani yardımların ulaşımını engelliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) göre, aşı olmayan 5 yaş altı çocukların felç kalma ihtimali çok yüksek.

Yemen’de her 10 dakika bir çocuk ölüyor

UNICEF de 24 Haziran 2021’de bir rapor yayımlamıştı. Aşılarla korunabilen hastalıklar nedeniyle Yemen’de her 10 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği duyurulmuştu. Hacce’ye bağlı Meydi ilçesinde bulunan Cada Sağlık Merkezine göre, sağlık sorunları nedeniyle merkeze günlük 300’den fazla kişi başvuruyor. Cada Sağlık Merkezine başvuranların çoğunluğunu oluşturan hamile kadın ve çocuklara, bağışıklık sistemi zayıf ve yetersiz beslenme teşhisleri konuluyor. Yemen Sağlık Bakanı Kasım Buhaybih de geçen ay konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkenin 2005’te çocuk felcinden arındığını ancak Husilerin sağlık ekiplerinin bölgelere ulaşmasını engellemesi sebebiyle son dönemde bazı bölgelerde çocuk felci vakalarının görüldüğünü bildirdi. Hacce iline bağlı Hayran ilçesi Sağlık Müdürü Tarık Misvak Hibe, Husilerden geri alınan bölgelerde sağlık hizmetlerinin çok kısıtlı olmasından dolayı çocuk ve kadınların ciddi sorunlar yaşadığını ifade etti. Hibe, yaklaşık 4 yıldır anne ve bebeklere sağlık hizmetinin ulaşamadığına dikkati çekti. “Hacce ilinin kuzeyinde 2 bin 450’si bir yaş altı bebek ve 9 bini 5 yaş altı olmak üzere toplam 11 bin 450 çocuk herhangi bir aşı olamadı.” ifadelerini kullandı.

yemen-cocuk-asi
Yemen’de çocuklar sağlık hizmetlerine ulaşamıyor

Yemen’de çocuklar aşı olamıyor

Hayran’daki El-Azl Tıp Merkezinde doktor Muhammed el-Fuhaydi de konuyla ilgili şunları söyledi: “Çocuk felci, Yemen‘de uzun süre çözülemeyen sağlık sorunlarından biri olarak öne çıkıyordu. Yemen Sağlık Bakanlığı, 2005 yılında çocuk felci hastalığının bittiğini duyurmuştu ancak devam eden çatışmalar gölgesindeki göç dalgaları sebebiyle aşı olmayan ciddi bir çocuk kesimi oluştu.” Çocuklara uygulanması gereken aşıların başında çocuk felci, difteri, kızamık, Hepatit B aşılarının geldiğini vurgulayan Fuhaydi, bahsi geçen aşıların yaptırılmaması durumunda çocukların kronik hastalıklar dahil tehlikeli bazı rahatsızlıklar geçirebileceğine işaret etti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook