İngiliz medyasından İslam düşmanlığı

İngiliz medyasından Müslüman karşıtlığı

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB) geçtiğimiz günlerde bir rapor yayımladı. MCB’ye bağlı Medya İzleme Merkezi’nin hazırlamış olduğu raporda, Ekim 2018-Eylül 2019 arasında 48 binden fazla makale ve 5 bin 500 TV haberi bandı analiz edildi. Raporda, İngiliz medyasının, Müslümanlar ve İslam‘la ilgili haberlerinde “yanlış bilgi, genellemeler ve İslamofobik ifadeler” kullandığı ifade edildi. “İngiliz Medyasının Müslümanlar ve İslam’la İlgili Yayını (2018-2020)” başlıklı raporda, Müslümanlarla veya İslam’la ilgili makalelerin yaklaşık olarak yüzde 60’ının ve televizyon haberlerinin de yüzde 47’sinin olumsuz olduğu bildirildi. Raporda, 5 makaleden en az 1’inde terörizm veya aşırılığa odaklanıldığı ifade edildi. Din, terörizm, aşırılık başlıkları altında Müslümanlara ve İslam‘a karşı büyük bir önyargı sergilendiği belirtildi. Ayrıca Müslümanların yanlış tanıtıldığı, karalandığı ve iftiraya uğradığı kaydedildi. Bu nedenlerle tazminat ödenen ve kamuoyundan özür dileyen 10 vakaya özellikle yer verildi.

İngiliz-medyasi-islam
İngiliz medyasından Müslüman karşıtlığı

İngiliz medyası Müslümanları hedef aldı

MCB’nin yayımlamış olduğu raporda The Spectator, Daily Mail Australia, Mail on Sunday, Christian Today ve Jewish Chronicle gibi gazetelerinin, özellikle Müslümanları hedef aldığı açıklandı. İslam’a yönelik düşmanca eleştiriler yapıldığı tespit edildi. Müslüman inanç veya davranışlarına karşı önyargılı yaklaşan, bunları genelleştiren veya bunların yanlış tanıtıldığı makalelerin büyük bir bölümünün, sağ ve dini yayınlar tarafından yapıldığı bilgisi verildi. Örnek olarak, Times gazetesinin “Hristiyan çocukların bakımı için Müslüman ailelere verildiğine” dair haberinde Müslümanlara ve Müslümanların kurduğu kurumlara iftira atıldığı dile getirildi. Jewish Chronicle, Telegraph ve Mail on Sunday gazetelerin de, yayınları nedeniyle tazminat ödemek zorunda kaldığı ifade edildi. Raporun televizyon haberlerine ilişkin bölümünde de, ulusal kanalların bölgesel olanlara oranla Müslümanlara karşı daha önyargılı olduğu belirlendi. Ayrıca, sağ görüşlü uzmanların Müslümanlara karşı yalan bilgi yaymak dahil genellemeler yaptığı birçok durumda karşıt görüşlere yer verilmediği bildirildi.

İngiliz medyası Müslümanları acımasızca eleştiriyor

Medya İzleme Merkezi Direktörü Rizwana Hamid, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Hamid, raporda herhangi bir yayın kuruluşu ve gazetecinin suçlanmasının amaçlanmadığını belirtti. Ancak endüstrinin Müslümanlar ve İslam söz konusu olduğunda işlerin doğru gitmediğini kabul etmesinin zamanının geldiğini dile getirdi. Raporun yazarı Faysal Hanif ise, “Müslümanlar ve İslam, gerektiğinde eleştiri veya sorgulanmadan muaf tutulmamalı. Ancak bunun, klişelere ve genellemelere başvurulmadan adil bir şekilde ve gereken özenle yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook