fransa-cami-kapatiliyor

Fransa’da bir cami daha kapatılıyor

Fransa’da bir caminin daha kapatılmasına karar verildi

Fransa‘da bir cami daha kapatılıyor. Danıştay, valiliğin, Allonnes kentindeki caminin kapatılması kararını onayladı. Karara gerekçe olarak ise caminin “radikal İslam‘ı savunduğu” gösterildi.
Fransa’da Danıştay konuyla ilgili açıklama yaptı. Cami yetkililerinin, söz konusu kapatma kararının iptali için yaptığı başvuruyu reddettiği açıklandı. Açıklamada, Sarthe Valiliğinin camiyi kapatarak “ibadet özgürlüğünü ihlal etmediği” savunuldu. Cami yetkilileri, 12 Kasım’da caminin yeniden açılması için Danıştay’a başvurmuştu. Sarthe Valiliğinden 25 Ekim’de yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin‘in talebiyle Allonnes‘da 300 kişilik cemaate sahip caminin “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatıldığı belirtilmişti. Açıklamada caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı öne sürülmüştü. Caminin terör saldırıların düzenlenmesini önlemek amacıyla kapatıldığı dile getirilmişti. Darmanin, yaptığı açıklamada, ülkede 92 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 21’inin kapatıldığını bildirmişti.

fransa-cami-macron
Fransa’da bir caminin daha kapatılmasına karar verildi

Fransa camileri kapatıyor

Fransa’da bugüne kadar Müslümanlara ait birçok dernek çeşitli gerekçelerle feshedilmişti. Sarthe Valiliği’nden 25 Ekim’de yapılan açıklamada, Allonnes’da 300 kişilik cemaate sahip caminin “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatıldığı ifade edilmişti. Caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı öne sürülmüştü. Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti. Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor.

Fransa’da Müslümanlara baskılar artıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook