Hollanda’da Müslüman kuruluşlar gizlice araştırıldı

Hollanda’da Müslüman kuruluşlar gizlice araştırıldı

Hollanda’da Müslüman kuruluşların araştırıldığı ortaya çıktı. Ülkedeki bazı belediyelerin özel şirketler aracılığıyla camiler ve Müslümanlara ait kurumlar hakkında gizli araştırma yürüttüğü açıklandı. NRC gazetesinin haberine göre, Hollanda’da en az 10 belediyenin camiler, cami imamları, cami dernek yöneticileri ve cemaatteki etkin kişilerle ilgili gizli araştırma yaptırdığı öne sürüldü. Habere göre araştırma yürüten belediyeler arasında Rotterdam, Delft, Almere, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal ve Ede yer alırken Utrecht Belediyesinin olduğu söylendi. Araştırmanın gizliliği ve yöntemiyle ilgili şüpheler nedeniyle incelemenin durdurulduğu belirtildi. Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV) belediyeler aracılığıyla araştırmayı finanse ettiği duyuruldu. Araştırmanın da NTA (Nuance door Training en Advies) adlı özel firma aracılığıyla yaptırıldığı söylendi. Habere göre, Müslümanlara yönelik gizli araştırmalar için yaklaşık 300 bin avro harcandı. NTA çalışanları, camilerde araştırma yaparken kendilerini cemaatten biri ya da ziyaretçi olarak tanıttı. Haberde, bu görevlilerin inceleme sırasında cemaatten birçok kişiyle kimliklerini açıklamadan görüştükleri belirtildi. NTA, özellikle imamların ve yöneticilerin geçmişleri, nereden geldikleri ve nerelerde eğitim gördükleriyle ilgili bilgileri belediyelere “gizli bilgi” olarak raporladı.

hollanda-musluman-belediye
Hollanda’da Müslüman kuruluşları gizlice araştırıldı

Hollanda’da Müslümanlar için yapılan gizli araştırma hukuksuz

NRC gazetesinin yaptığı haberde, Suriye savaşı sırasında DEAŞ’a katılımlar sebebiyle hükümetin radikalleşmeye yönelik araştırmalarının yetersiz kaldığı belirtildi. Belediyelerin kendi araştırmalarıyla bu sorunu çözmek istedikleri ifade edildi. Haberde belediyelerin kendi bölgelerindeki camileri yakından izlettiği dile getirildi. Belediyelerin “daha gerçekçi sonuçlar elde etmek” istedikleri bildirildi. Ayrıca belediyelerin kamu düzenini koruma görevi gereği bu tür incelemeleri yürüttüğü söylendi. Haberde anayasa profesörü Ymre Schuurmans’ın görüşlerine de yer verildi. Schuurmans’ın yapılan işlemi “hukuksuz” bulduğu dair  “Bu kapsamdaki bir bilginin toplanması çok geniş bir yetki ve belediyeler bunu özel şirket eliyle yapamaz” şeklindeki görüşleri de habere eklendi.

Hollanda’da Müslümanlar olaya tepki gösterdi

Hollanda‘da Müslümanlar, ülkedeki bazı belediyelerin Müslümanlara ait kurumları gizlice araştırmasına tepki gösterdi. Devlet ve Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Başkanı Muhsin Köktaş, konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Köktaş, yıllarca Müslümanların Hollanda’da iyi bir vatandaş olmak için çaba sarf ettiklerini belirtti. “Devlet, her defasında yapmış olduğu bu tür hareketlerle bu çabamızı boşa çıkarıyor. Bu nedenle Müslümanların güvenini kazanmak yerine kaybediyorlar.” diye konuştu. Hükümetin bu tür çalışmalarının toplumun birliğine zarar verdiğini vurgulayan Köktaş, “Bu toplum arasında ayrımcılığa sebep olmaktadır. Bu kaygılarımızı devletin yetkili kurumlarına ileteceğiz ve bir daha yaşanmaması için ne gibi tedbir alacaklarına dair istişare edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook