Irak işgalinin mimarlarından Colin Powell hayatını kaybetti

Colin Powell hayatını kaybetti

ABD’nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı Colin Powell, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. CNN’nin yaptığı habere göre, ailesi, 84 yaşındaki Powell’ın ölümünü sosyal medya üzerinden duyurdu. Powell’ın ailesinin Facebook’da yaptığı paylaşımda, “Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Colin L. Powell, Covid-19 komplikasyonları nedeniyle bu sabah vefat etti. Olağanüstü ve sevgi dolu bir eş, baba, büyükbaba ve büyük bir ABD’yi kaybettik.” ifadeleri kullanıldı. Powell’ın Covid-19’a karşı iki doz aşı vurulmuş olduğu da ifade edildi. ABD’nin New York kentinde 5 Nisan 1937’de doğan Powell, 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak göreve gelmişti. 26 Ocak 2005’e kadar dışişleri bakanlığı yapan Powell, 2003’teki Irak Savaşı’ndan önce BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmayla hafızalara kazınmıştı.

ABD-Colin-Powell
Colin Powell koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Colin Powell Irak’a kan ve gözyaşı götürdü

1989-1993 yılları arasında ABD genelkurmay başkanı olan Powell’ın görevi sırasında Körfez Savaşı yaşandı. Powell, Irak işgali sırasında ise 2001-2005 yılları arasında ABD’nin ilk siyahi dışişleri bakanı olarak görev yaptı. ABD, kitle imha silahları bahanesiyle Irak’ı 2003 yılında işgal etti. Eski siyasetçi Powell, ülkesinin işgaline uluslararası destek sağlamaya çalıştığı bir dönemde ABD halkını yanıltmakla suçlanıyordu. Aynı yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda uzun bir konuşma yapan Powell, kanıt olduğunu iddia ettiği birtakım unsurlar öne sürmüştü. Colin Powell, işgalin başlangıcından bir yıl sonra yaptığı açıklamada, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu konusunda ABD istihbaratının yanıldığını kabul etmiş, “İstihbaratımız, kitle imha silahları konusunda bariz şekilde hata yapmış.” ifadesini kullanmıştı.

Colin Powell Saddam’ın kitle imha silahları olduğunu öne sürmüştü

ABD’nin 65. Dışişleri Bakanı olan Colin Powell, aynı zamanda bu göreve getirilen ilk Afrika kökenli Amerikalı da olmuş, kendisini daha sonra Condoleeza Rice izlemişti. Daha sonra ABD’de birkaç yönetime askeri danışmanlık da yapan Powell, kendisinin dahi kuşkuları bulunmasına rağmen, 2003 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma ile Saddam Hüseyin’in elinde kitle imha silahlarına sahip olduğu yönünde kamuoyunu ikna etmekte önemli rol oynamıştı. Powell, 1987’den 1989’a kadar eski Başkan Ronald Reagan’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yaptı. Ardından George H. W. Bush döneminde Genelkurmay Başkanı pozisyonunda bulundu. 2001 yılında eski Başkan George Bush’un Dışişleri Bakanı olarak atandığında, ABD tarihinde bu rolü üstlenen ilk siyahi kişi oldu. Aynı zamanda ülke tarihindeki en yüksek rütbeli siyahi yetkili olarak kayıtlara geçti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook