bosna-hersek-musluman

Bosnalı Sırp liderden Müslümanlara tehdit

Bosnalı Sırp lider Müslümanları 90’lı yıllara dönmekle tehdit etti

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Müslümanları 90’lı yıllara dönmekle tehdit etti. Üstelik soykırım suçlusu Bosnalı Sırp siyasetçi Radovan Karaciç’in Bosnalı Müslümanları yok oluşla tehdit ettiği günden tam 30 yıl sonra. Soykırım ve savaş suçlusu Radovan Karaciç, 14 Ekim 1991’de Bosna Hersek Meclisi’nde bir konuşma yapmıştı. Karaciç, “Zannetmeyin ki Bosna-Hersek’i cehenneme ve Müslümanları yok olmaya sürüklemeyeceksiniz. Müslümanlar bu ülkede bir savaş çıkması halinde kendilerini koruyamazlar” ifadelerini kullanmıştı. Bu konuşmadan tam 30 yıl sonra, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Doğu Saraybosna’da gazetecilere röportaj verdi. Dodik, Bosnalı Sırpların yaşadığı bölgelerdeki askeri kışlaları ele geçireceklerini söyledi. Bunu tıpkı Yugoslavya’dan ayrılış sürecinde Slovenya’nın yaptığı gibi yapacaklarını belirtti. Dodik, gaztecilere konuşurken son günlerde tekrarladığı “Bosna Hersek devlet kurumlarından çekilme” açıklamalarını tekrar etti.

Boşnak gazeteci: “Sadece kendi gücümüze güvenebiliriz”

Boşnak gazeteci Avdo Avdiç, konuya ilişkin olarak Istraga.ba sitesinde bir makale kaleme aldı. Avdiç, Bosnalı Sırpların ordudan çekilmeleri ve Sırp Cumhuriyeti entitesindeki kışlaları ele geçirmeleri halinde Bosna Hersek’in kendinden başka hiç kimseye güvenemeyeceğini dile getirdi. Avdiç, “Olaylara gerçekçi bakalım. Kim tepki gösterecek? Avrupa Birliği mi? Evet. Tıpkı Rusya, Ukrayna’nın doğusunu işgal ettiğinde yaptığı gibi endişelerini ifade edecek” diye yazdı. Avdiç, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in kontrolünde güçlü bir polis gücü, Sırp Cumhuriyeti entitesine bağlı adli sistem, özerk bir vergi idaresi, entite hükümeti ve Brçko özerk bölgesi hariç kesin çizgilerle belirlenmiş sınırları olduğuna dikkat çekti. “Kendisini kim durdurabilir? Yüksek Temsilci Christian Schmidt mi? Kendisi Putin rejimiyle yıllardır iyi ilişkiler kuran Horst Seehofer’in liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği partili bir Alman” Avdiç, NATO’nun da Ukrayna’ya verdiği sözlere rağmen bu ülkeyi Rusya karşısında yalnız bıraktığına vurgu yaptı. Böyle bir gelişme durumunda Boşnakların kendilerinden başka kimseye güvenemeyeceklerini dile getirdi.

Saraybosna savaşı nasıl başladı?

1992-95 yılları arasında, Avrupa’nın gözbebeği Balkanlar’ın, en güzel ülkelerinden biri olan Bosna-Hersek’te, Bosna soykırımı olarak anılan adeta insanlık trajedisi yaşandı. Saraybosna kuşatması başlaması ile birlikte tam bin 425 gün süren Bosna soykırımı sebebiyle yüz binlerce Müslüman Boşnak acımasızca katledildi. Binlerce kadın tecavüze uğradı. Bosna soykırımı yüzünden onlarca kişi hayatına engelli olarak devam etti. Üstelik bu katliam Batılı Devletler sadece izlemekle yetinirken  gerçekleşti. Çünkü Bosna Hersek Batılı Devletler için hiçbir önem taşımıyordu. Bu nedenle de Sırplar ve Hırvatların, Müslüman Boşnakların acımasızca katledilmesine ses çıkarmadılar. Birleşmiş Milletler ise zaman zaman ambargo uyguladı. Ancak Bosna soykırımı önüne geçilemedi. 3 buçuk yıl süren  Saraybosna kuşatması boyunca kanlı katliamlar gerçekleşti. Saraybosna kuşatması örneklerinden biri de 16 Nisan 1993 yılında Vitez şehri yakınlarındaki Ahmiçi Köyü’nde yaşandı. Saraybosna Savaşı adı altında Hırvat Savunma Konseyi Birlikleri kadın, çocuk, yaşlı demeden onlarca insanı acımasızca öldürdü.

bosna-hersek-musluman
Bosnalı Sırp lider Müslümanları 90’lı yıllara dönmekle tehdit etti
Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook