Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı

Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı

Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii‘ne saldırı düzenlendi. Milli Görüş Federasyonu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada Amsterdam Ayasofya Camisi yönetimi ile cemaatin caminin güvenliğinden endişe duyduğu vurgulandı. Ülkede artan nefret söylemleri ve ırkçı saldırılara dikkat çekildi. Geçen yıldan bu yana caminin ikinci kez saldırıya uğradığı belirtildi. Ayrıca güvenlik güçlerinden ve Hollanda yönetiminden, camiye yapılan ırkçı saldırılara yönelik ayrım yapmadan karşı çıkmaları ve gerekli tedbirleri almaları çağrısında bulunuldu. Ayasofya Camisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Cırık, olayla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı. Cırık, dün gece caminin camlarının bira şişesiyle kırıldığını söyledi. “Emniyet güçleri ve politikacılardan bu tür saldırılara karşı caydırıcı önlemler almalarını bekliyoruz.” diye konuştu. Cırık, kamera görüntülerini polisle paylaştıklarını belirtti. Saldırganın bir an önce yakalanması durumunda cemaat olarak kendilerini güvende hissedeceklerini ifade etti. Daha önce de Milli Görüş Federasyonu’na bağlı diğer camilere de benzer saldırılar olduğunu söyleyen Cırık, kalıcı çözüme politikacıların ve güvenlik birimlerinin alacakları tedbirlerle ulaşılabileceğini kaydetti.​​​​​​​

hollanda-amsterdam-saldiri
Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı

Hollanda’da Amsterdam Camii daha önce de saldırıya uğradı

Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Camii 14 Aralık 2020 tarihinde de saldırganların hedefi oldu. Konuyla ilgili Kuzey Hollanda Millî Görüş Federasyonu Başkanı Mustafa Hamurcu bilgi verdi. “Amsterdam’ın incisi olan Ayasofya Westermoskee Camimize kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından camlarına kaldırım taşı atılarak saldırı olmuştur. Son dönemlerde artan saldırılar sebebiyle Müslümanlar olarak güvenlikten endişe etmekteyiz. Yetkililerin ibadethanelerimizle ilgili ekstra güvenlik tedbirleri almalarını bekliyoruz.”

Caminin 3 camını da kırmaya çalıştılar

Hollanda’da Amsterdam Ayasofya Westermoskee Camii Başkanı Gazi Çırık saldırganın caminin 3 camını da kırmaya çalıştığını söyledi. Çakır “Video görüntülerine göre saldırgan önce caminin etrafında keşif yapıyor daha sonra da kalın camları kırmak için baya uğraşıyor. Kayıtlara göre saat 20.30-21.00 arası yapıldı saldırı. Tek tesellimiz camimizin o sırada boş olması cemaatimizin zarar görmemesi. Sabah namazı için camiye geldiğimizde saldırıyı fark ettik. Polise haber verdik, geldiler rapor tuttular. Kendilerine video görüntüleri de teslim edeceğiz.” diye konuştu. Camiye yapılan ırkçı saldırının ardından gerekli soruşturmanın yapılması için emniyet güçlerine haber verildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook