Fransa’da İslam karşıtı eylemler artıyor

Fransa’da İslam karşıtı eylemler 2020 yılında artış gösterdi

Fransa’da İslam karşıtı eylemler, 2020 yılında rekor seviyelere ulaştı. Son yıllarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘ın yaptığı İslam karşıtı açıklamalar dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Macron’un açıklamaları Müslümanlar tarafından tepki çekmişti. Buna bağlı olarak da ülkede yaşayan Müslümanlara yönelik saldırılarda da artış görüşmüştü. İnsan Hakları Ulusal Danışma Komisyonu (CNCDH) ırkçılık, anti-semitizm ve yabancı düşmanlığına dair rapor yayımladı. Hazırlanan raporda mart ayında internet üzerinden yapılan ankete katılanların yüzde 59’unun “İslam’ı Fransız kimliğine tehdit olarak gördüğü” açıklandı. Ankete katılanların yüzde 72’si, göçmenlerin Fransa’ya sadece sosyal korumadan yararlanmak için geldiğini düşündüğü aktarıldı. 2020’de ırkçı eylemlerde genel olarak yüzde 22 düşüş kaydedildiği ve 888 ırkçı olay olduğu kaydedildi. Raporda İslam karşıtı eylemlerin ise yüzde 52 arttığı bildirilirken, anti-semitist eylemlerin ise 2020’de 2019’a göre yüzde 51 düştüğü belirtildi.

Fransa-İslam-Macron
Fransa’da İslam karşıtı eylemler 2020 yılında artış gösterdi

Asyalılara karşı da saldırılar arttı

Raporda, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte Asyalılara karşı ırkçı eylemlerde önemli bir artış kaydedildiği söylendi. “Kovid-19 krizi, yabancı karşıtı reflekslerin, özellikle var olan Asyalı karşıtı ırkçılığın su yüzüne çıkmasına yol açtı.” değerlendirmesinde bulunuldu. Fransa İçişleri Bakanlığınca açıklanan olayların sayısının Fransa’da kaydedilen ırkçı eylemlerin çok az bir kısmını oluşturduğuna işaret edildi. Bu durumun da birçok ırkçı saldırının şikayet edilmemesinden kaynaklandığı vurgulandı.

Fransa’da İslam karşıtı yasa Müslümanların hayatını zorlaştırıyor

Fransa’da İslam karşıtı eylemler Macron’un İslamofobik konuşmalarından sonra daha arttı. Macron yönetiminin Müslümanlara karşı çıkardığı yeni yasa tasarısıyla Müslümanların zaten zor olan hayatları, daha da zor hale getirildi. Fransa’da sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar giderek artıyor.  Geçtiğimiz haftalarda Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri de ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkede Müslümanlara yönelik saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını dile getirdi. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini söylerken, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını kaydetti. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yapılan ırkçı saldırıların ise yüzde 35 arttığını belirtti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook