Hindistan’da Müslüman komedyene işi bıraktırdılar

Müslüman komedyen tehditlerden sonra işi bıraktı

Hindistan‘daki ırkçı Hindu milliyetçiler Müslüman komedyene işi bıraktırdı. Müslüman komedyen Munawar Faruqui, ülkesindeki Hindu milliyetçisi grupların tehditlerinden sonra mesleği bıraktığını duyurdu. Munawar Faruqui, konuyla ilgili Instagram hesabından paylaşım yaptı. Faruqui, paylaşımında “Nefret kazandı” ifadesini kullandı. Çok sayıda programının iptal edilmesinin ardından komedyenliği bıraktığını ve “sanatın kaybettiğini” dile getirdi. Faruqui, kendisi ve izleyicilere yönelik aldığı tehditler nedeniyle son iki ayda 12 komedi gösterisinin iptal edildiğini kaydetti. Faruqui, “Yapmadığım espriler nedeniyle beni hapse atmak, gösterilerimi iptal etmek adil değil. Gösteriler, dinine bakılmaksızın Hindistan’da insanlar tarafından sevildi. Bu adil değil.” diye konuştu. Müslüman komedyen Faruqui, İktidardaki Hindistan Halk Partisinin milletvekillerinden birinin oğlu tarafından Hint tanrılarından “uygunsuz” şekilde bahsettiği gerekçesiyle yapılan şikayetten sonra 1 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. Faruqui, tamamlanan yargı süreçlerinin ardından 7 Şubat’ta serbest bırakılmıştı. Irkçı Hindu milliyetçileri ise sosyal medyada Faruqui’yi hedef aldı. Irkçılar Faruqui’nin gösterilerini basacaklarını ve izleyicilere zarar vereceklerini söylüyordu.

hindistan-hindu-müslüman
Hindistan’da Müslüman komedyene işi bıraktırdılar

Hindistan’da Müslüman topluma topluma zulmediliyor

Hindistan’da neredeyse 300 milyon Müslüman yaşıyor. Üstelik Hindistan, dünyada Endonezya’dan sonra en kalabalık Müslüman topluluğunu barındıran ülke. İslamiyet, Hinduizm’den sonra ülkedeki ikinci yaygın din konumunda. Buna rağmen, ülkedeki İslam karşıtlığı ne yazık ki çok fazla. Müslümanlar, eğitimden çalışma alanına, sağlıktan gündelik yaşama kadar her türlü ayrımcılığa uğruyor. Camiler yıkılıyor, başörtülü kadınlara tecavüz ediliyor, neredeyse her gün Müslümanlara yönelik saldırılar düzenleniyor. 2012-2017 yılları arasında terör saldırılarının yüzde 51’inde Müslümanlar hedef alındı. Ülkede Müslümanlara adeta zulmediliyor.

Hindistan’da 20 bin Müslüman kayıp

Hindistan’ın uyguladığı politikalar sonucu yaklaşık 20 bin Müslüman kayıp. 50 binden fazlası ise çocuk, kadın, yaşlı, genç bakılmaksızın mahkeme edilmeden cezaevlerinde tutuluyor. Aileler çocuklarını kurtarmak isterse 20 bin ila 60 bin Hindistan rupisi para isteniyor. Öte yandan 2011 yılında Keşmir İnsan Hakları Komisyonu, kimsesizler mezarlığında 2 bin 156 kişinin olduğunu bildirdi. Bugün bu sayının daha da arttığı söyleniyor. Ulusal Hint Kadınları Federasyonu Genel Sekreteri Annie Raja, Keşmir’de yaşanan insanlık krizini şöyle anlattı: “Genç kızlar, Hint askerlerinin tecavüzüne uğruyor. Yasaklar yüzünden hastalar zamanında hastanelere ulaşamıyor. Gözaltına alınan erkeklerin yaşları 10’a kadar düştü. Görüştüğümüz anneler, gece yapılan baskınlarla çocuklarının gözaltına alındığını söylüyor. Anneler, evden oynamak için çıkan çocuklarını bile son kez görme korkusu yaşadıklarını anlatıyor”

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook