Etiyopya’nın kuzeyinde 9,4 milyon insan yardıma muhtaç

BM: Etiyopya’nın kuzeyinde yardıma ihtiyaç duyanların sayısı 9,4 milyona çıktı

Etiyopya‘nın kuzeyinde 9,4 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu bildirildi. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Afar, Amhara ve Tigray eyaletlerinde çatışmaların hâlâ devam ettiği belirtildi. Bu nedenle yardıma muhtaç duyanların sayısının hızlı bir şekilde arttığı ifade edildi. En büyük artışın 3,7 milyon kişinin yardım beklediği Amhara’da yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, yardıma ihtiyaç duyanların sayısının yüzde 80’inden fazlasının savaş hattının gerisinde olduğu bildirildi. Açıklamada, Kuzey Etiyopya’da 9,4 milyon kişinin gıda beklediği aktarıldı. Tigray ve Amhara’da sağlık kontrolünden geçen hamile ve emziren kadınların yüzde 50’sinin yetersiz beslendiğinin anlaşıldığı kaydedildi. WFP, bölgede şimdiye kadar 3,2 milyon kişiye yardım ulaştırdı. Etiyopya hükümeti, 2 Kasım’da güneye ilerleyişini sürdüren isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) saldırıları nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Ordu, başkente 200 kilometre kadar yaklaşan isyancılara karşı havadan ve karadan saldırı başlatmıştı. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, TPLF ile savaşmak için yetkilerini yardımcısına devrederek cepheye gitmişti.

Afganistan’da da insani felaket kapıda

ABD, Başkan Joe Biden’ın talimatıyla işgal ettiği Afganistan topraklarından tamamen çıktı. Özgürlük getirme vaadiyle Afganistan’a giren ABD’nin geride bıraktığı sadece yıkımdı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin Afganistan’dan çekilme ve tahliyeleri tamamlaması ile Taliban’ın ülkede kontrolü tamamen ele almasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Guterres, ülkede yaşanan insani duruma dikkati çekti. BM Genel Sekreteri Guterres, Afganistan’da derinleşen insani ve ekonomik kriz ile temel hizmetlerin tamamen çökme riskinden derin endişe duyduğunu belirtti. “İnsani felaketin kapıda olduğu” uyarısında bulundu. Guterres, Afgan nüfusunun neredeyse yarısının, yani 18 milyon kişinin, insani yardıma muhtaç olduğunu belirtti. ”Her üç Afgandan biri, bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor” diye konuştu.

Afganistan’da halk yardıma muhtaç

Guterres, Afgan çocuklarının yarısından fazlasının gelecek yıla kadar aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmasının beklendiğine dikkati çekti. Guterres, “Halk, her geçen gün temel hizmetlere erişimi kaybediyor. İnsani bir felaket kapıda” uyarısı yaptı. Ayrıca Afgan halkının şu an her zamankinden daha fazla uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Guterres, ülkedeki şiddetli kuraklık ve yaklaşan sert kış koşulları nedeniyle daha fazla gıda, barınma ve tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulacağını belirtti. Afganistan’daki tüm taraflara güvenli ve engelsiz insani erişime izin vermesi çağrısı yaptı. Öte yandan Guterres, gelecek hafta Afganistan’daki acil insani ihtiyaçları açıklayacaklarını belirtti. Uluslararası topluma da Afgan halkına en karanlık günlerinde finansal destek sağlamaları çağrısında bulundu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook