Fransa'da camiye saldırdılar

Fransa’daki İslam düşmanları cami kundakladı

Fransa’daki İslam düşmanları İslam Toplumu Milli Görüşe bağlı camiyi kundakladı

Fransa’daki İslam düşmanları, Albertville kentindeki İslam Toplumu Milli Görüşe bağlı camiyi kundakladı. Saldırıya uğrayan caminin sosyal medya hesabından olayla ile ilgili açıklama yapıldı. Caminin kundaklanması sonucu girişinde hasar oluştuğu belirtildi. Açıklamada, güvenlik kameralarına yakalanan saldırganın benzinle caminin kapısını ateşe verdiğinin görüldüğü, polise haber verildiği ve şikayetçi olunduğu bildirildi. Ayrıca, sorumluların bir an önce yakalanması ve yargılanmasının ümit edildiği söylendi. Olayda yaralanan olmadığı bilgisi de paylaşıldı. CIMG, Müslümanları ötekileştirdiği iddiasıyla “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğünü” imzalamayı reddettiği için son zamanlarda hükümetin ve siyasetçilerin yoğun eleştirilerine maruz kalıyor. Fransa’nın Nantes kentindeki Arrahma Camisi de 9 Nisan 2021’de kundaklanmıştı. Rennes kentindeki caminin duvarlarına da geçen ay 20 gün içinde iki kez İslam karşıtı yazılar yazılmıştı.

Fransa'da camiye saldırı

İslam düşmanları İbni Sina Camii’ne de saldırmıştı

Fransa’da geçtiğimiz haftalarda Rennes kentindeki İbni Sina Camii de hedef alındı. Irkçı saldırganlar caminin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıp, haç çizdi. Rennes Belediye Başkanı camiye yapılan saldırıyı kınadı. Cami cemaatine desteğini dile getirdi. Fransa İslam Konseyi ve Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi de saldırıyla ilgili tepkilerini dile getirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise ülkedeki tüm Müslümanlar ile dayanışma içerisinde olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından açıklama yaparak, ”Caminin duvarına İslam karşıtı yazı yazılması kabul edilemez” diye konuştu. Darmanin, camiyi ziyaret edeceğini de ifade etti.

Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Ülkede İslam karşıtı saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri geçtiğimiz günlerde ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook