ABD’de Müslüman gençler dini ayrımcılıktan şikayetçi

ABD’de Müslüman gençlerin yüzde 60’ından fazlası dini ayrımcılıktan şikayet ediyor

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi, Massachusetts eyaletinde eğitim gören Müslüman genç öğrenciler üzerinde bir anket düzenledi. Katılımcıların yüzde 60’ından fazlası, inançları nedeniyle sözlü ve fiziksel tacize uğradığını söyledi.
Amerikan-İslami İlişkiler Konseyinin anket çalışması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Müslüman öğrencilerin 3’te 1’i insanlara karşı dinlerini gizlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Ankete katılan öğrencilerden yüzde 17’si ise çeşitli şekillerde sözlü ve fiziksel tacize uğradıklarını söyledi. Anket çalışmasının, okul yetkilileriyle ilgili de önemli sonuçları olduğu açığa çıktı. Çünkü, Müslüman öğrencilerin yüzde 40’ından fazlası okul yetkililerinin de Müslümanlar hakkında saldırgan yorum yaptığını söylüyor. Kuruluşun internet sayfasında paylaşılan açıklamada, Massachusetts’te İslam karşıtı davranışların ürkütücü boyutlara ulaştığı ifade edildi.

abd müslüman öğrenciler şikayetçi

New York’ta Müslüman bir öğrencinin yüzüne asit atıldı

ABD’nin New York eyaletinde Pakistan kökenli üniversite öğrencisinin yüzüne asit atıldı. Bu saldırı, İslam karşıtı nefret tartışmalarını gündeme taşıdı. 21 yaşındaki Nafiah İkram adlı Pakistanlı öğrenci yerel kanal WCBS’e verdiği mülakatta, Elmont’taki evine giderken arkasından koşarak gelen tanımadığı birinin asitli saldırısına uğradığını açıkladı. Saldırıdan sonra 3 hafta hastanede yattığını belirten İkram, asitin yüzünde, gözlerinde, boynunda ve ellerinde ağır kalıcı yanıklara neden olduğunu söyledi. İkram, “Bütün hayatım 5 dakika içinde değişti. Şu an sadece renkleri seçebiliyorum. Bu saldırının sebebinin ne olduğunu bilmek istiyorum. Bunu hak edecek birine ne yapmış olabilirim ki?” diye konuştu. İkram’ın babası Sheik İkram da hiç kimse ile düşmanlıklarının olmadığını, saldırının kim tarafından ve neden yapıldığını anlayamadıklarını söyledi. New York Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), saldırının Müslüman karşıtı nefret suçu olarak soruşturularak failin bir an önce bulunması çağrısında bulundu. Nassau Bölgesi Polis Departmanı, olaydan sonra kırmızı 2014 model Nissan Altıma araçla kaçan saldırganın yakalanması için 10 bin dolar ödül koyarak, vatandaşlardan bilgi paylaşımı için yardım istedi.

ABD’de 3 milyondan fazla Müslüman yaşıyor

PEW araştırma şirketi tarafından 2017’de yapılan araştırmaya göre, ABD’de bugün, toplam nüfusun yüzde 1,1’ine tekabül eden 3,5 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Bunların yaklaşık yüzde 30’unu Afrika kökenli siyahi Müslümanlar, diğer yüzde 30’luk kesimini de daha çok Hint alt kıtasından gelen Pakistan, Hindistan ve Bangladeş kökenliler, yüzde 25’ini Araplar, yüzde 15’lik kesimini de Türkiye, Balkanlar veya Orta Asya Müslümanları oluşturuyor. ABD’deki Müslümanlar ülke genelinde tüm eyaletlerle dağılsa da en fazla yoğunlaştıkları eyaletlerin başında Michigan ve New Jersey geliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook