Fransa cami saldırısı

Fransa’daki İslam düşmanları boş durmuyor

Fransa’daki İslam düşmanları cami duvarına İslam karşıtı yazılar yazdı

Fransa’daki İslam düşmanları her gün yeni bir skandala imza atıyor. Ülkede camilere yönelik saldırı ve tehditler giderek artıyor. İslam düşmanları bu sefer de Rennes kentindeki İbni Sina Camii’ni hedef aldı. Irkçı saldırganlar caminin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıp, haç çizdi. Rennes Belediye Başkanı camiye yapılan saldırıyı kınadı. Cami cemaatine desteğini dile getirdi. Fransa İslam Konseyi ve Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi de saldırıyla ilgili tepkilerini dile getirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise ülkedeki tüm Müslümanlar ile dayanışma içerisinde olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından açıklama yaparak,”Caminin duvarına İslam karşıtı yazı yazılması kabul edilemez” diye konuştu. Darmanin, camiyi ziyaret edeceğini de ifade etti.

Fransa cami saldırısı
Fransa’da cami duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı

Eyüp Sultan Camii’ne de saldırı düzenlendi

Fransa’nın Strazburg kentinde yapımı devam eden Eyüp Sultan Camii’ne İslam karşıtı saldırı düzenlendi. Eyüp Sultan Camii’nin duvarına İslam karşıtı hakaret içerikli yazılar yazıldı. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı caminin sosyal medya hesabından Eyüp Sultan Camii‘ne yapılan İslamofobik saldırıyla ilgili açıklamada bulundu. Caminin duvarına “İslam‘a hayır ülkenize dönün” yazıldığı bildirildi. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı olan Eyüp Sultan Camii’nin yönetimi ayrıca açıklamasında, “Bu olay Fransa’nın bugün içinde bulunduğu zararlı iklimi yansıtıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Ülkede İslam karşıtı saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri geçtiğimiz günlerde ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook