İsrail güleri ev

İsrail güçleri bir aileyi daha evsiz bıraktı

Siyonist İsrail güçleri Filistinli bir aileyi evsiz bıraktı

İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulüm bitmek bilmiyor. İsrail askerleri neredeyse her gün Batı Şeria ve Doğu Kudüs’e baskınlar düzenleyerek, sudan sebeplerle Filistinlileri gözaltına alıyor. Barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinliler darbediliyor. Bunlar yetmiyormuş gibi işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin evlerini de yıkıyorlar. Siyonist güçler son olarak Batı Şeria’da Filistinlilere ait yapım aşamasındaki bir evi yıktı. İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Merec El-Ğuzlan köyüne iş makineleriyle baskın düzenledi. Askerler, El-Ceabis ailesine ait 80 metrekare büyüklüğündeki evi yıktı. İsrail makamlarının söz konusu yeri “C bölgesi” olarak değerlendirdiği açıklandı. Filistinli aileye ait olan evi de “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktığı belirtildi.

İsrail güçleri Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyen Filistinlileri de gözaltına almıştı

İsrail askerleri geçtiğimiz aylarda da işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın avlusunda 5 Filistinliyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin gözaltına almıştı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, 5 Filistinlinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Vakıflar idaresi İsrail polisinin Filistinlilere Harem-i Şerif’te saldırdığını açıklamıştı. Açıklamada, polislerin saldırının ardından 5 kişiyi gözaltına aldığı aktarılmıştı. İsrail polisi ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Vakıflar İdaresi ayrıca, 50 fanatik Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini kaydetmişti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskılar ve zulümler devam ediyor. İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor. Onları sudan sebeplerle gözaltına alıyor. Öte yandan Yahudi yerleşimcilerde Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilere maddi ve manevi zarar veriliyor.

İsrail güçleri Filistinlilerin zeytin ağaçlarını da söküyor

Aralık 2020 tarihinde İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ve daha sonra da İsrail askerlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oldu. Nitekim İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait olan yüzlerce zeytin ağacını söktü. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Öte yandan Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili konuştu. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

israil askerleri filistinli

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook