fransa-cami-saldırısı

Fransa’daki ırkçılar camiye saldırdı

Fransa’daki ırkçılar Paris Ulu Camii’ne saldırdı

Fransa’daki ırkçılar camilere saldırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz pazar günü, Marsilya yakınlarında güneydeki Martigues kentindeki enstitü kampüsünde bulunan Paris Ulu Camii El Gazali Enstitüsü’nün binası, İslam karşıtı ve ırkçı yazılarla tahrif edildi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Darmanin, ırkçı saldırıyı “kabul edilemez bir aşağılama” olarak nitelendirdi ve bu eylemlerin faillerini bulacağına dair güvence verdi. Paris Ulu Camii yönetimi de saldırıyla ilgili “hoşgörüsüzlük eylemlerinin artması konusundaki endişelerini dile getirdi ve “yetkilileri Fransa’daki dini yerlerin güvenliğini somut ve tutarlı bir şekilde güçlendirmeye” çağırdı. Yapılan açıklamada, “Bu ırkçı ve Müslüman karşıtı etiketler, Fransa’nın geleceğin imamları olan ve bu tür eylemler karşısında toplumumuzun ve ülkemizin birliği için çalışmaktan vazgeçmeyecek öğrencilere yönelik bir saldırıdır.” denildi. Gazali Enstitüsü’nün de başkanı olan caminin rektörü Hafız Chems-Eddine, imamlar ve öğrencilerle dayanışma göstermek için 11 Temmuz’da Martigues’te bir destek mitingi düzenledi.

fransa ırkçılık cami
Fransa’daki ırkçılar Paris Ulu Camii’ne saldırdı

Fransa’daki ırkçılar daha önce de camilere saldırdı

Fransa’daki ırkçılar daha önce de ülkedeki camilere saldırdı. Yaşanan ırkçı saldırı, Fransa’da İslami kültürel ve dini mekanların nefret dolu Müslüman karşıtı yazıtlarla tahrip edildiği bu yılki dördüncü olay. Nisan ayında, her ikisi de kuzeybatı Brittany bölgesindeki Rennes kentindeki Avicenna Müslüman merkezi ve Nantes’teki Arrahma camii, Müslümanların kutsal ayı Ramazan öncesinde sırasıyla İslam karşıtı grafiti ve kundaklama ile saldırıya uğradı. Olayların ardından Darmanin, İslami din ve kültür mekanları için güvenlik sözü vermişti. Yine Şubat ayında, Avrupa’nın en büyük İslami ibadethanesi olması beklenen Eyyub Sultan Camii’nin yapım aşamasındaki alanına ırkçı ifadeler yazıldı.

Fransa’daki ırkçılar Müslümanları hedef alıyor

Fransa’daki ırkçılar geçtiğimiz haftalarda Müslümanları zehirlemek için plan yaptı. Aşırı sağcı bir grubun, marketlerin helal gıda ürünlerini zehirleme planı yaptığı tespit edildi. Aşırı sağcı İslam karşıtı grubun, ülkede 200 imama da saldırı hazırlığı yaptığı bilgisi de verildi. Fransız bir gazete olan Mediapart’ın yaptığı haberde, Fransa İç Güvenlik Genel Direktörlüğünün (DGSI) aşırı sağcı grubun içine ajan yerleştirdiği bilgisi verildi. Bu sayede de grubun yaptığı ırkçı planlar öğrenildi. Gazetenin yayımladığı haberde, ırkçı grubun toplumu, Müslüman halka karşı savaşmaya ve şiddet eylemleri gerçekleştirmeye davet ettiği söylendi. “Operasyonel Güçler Eylemi (AFO)” adlı grubun, bu planı 2018 yılında yaptığı belirtildi. Ayrıca grubun üyesi olan 15 kişinin de yakalandığı dile getirildi. AFO üyelerinin planı “Helal operasyonu” olarak adlandırdığı bildirildi. Aşırı sağcıların bu eylemle marketlerde helal gıda ürünlerini zehirlemeyi hedeflediği söylendi. Grubun üyesi olan iki kişi ise plana karşı çıktı. Çocuk ve yaşlıları öldürme riskini almak istemedikleri belirtildi. Öte yandan İslam karşıtı grubun, ülkedeki 200 imama da saldırı düzenlemek istediği de bildirildi. Müslümanlara saldırmak isteyenlerin aralarında kamu görevlisi, emekli polis ve eski askerler de yer alıyor. Evlerinde yapılan aramalarda ise patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ve çok sayıda silah bulundu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook