kanada-cocuk-mezarları

Kanada’da bir yatılı kilise okulundaki çocuk cesetlerinin yakıldığı iddiası

KanadaKanada’da bir yatılı kilise okulundaki çocuk cesetlerinin yakıldığı iddia edildi

Kanada’da British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki 3 ayrı yatılı kilise okulunda 1148 isimsiz çocuk mezarı bulundu. Yerlilerin çocuklarına ait mezarların ortaya çıkması üzerine tartışmalar devam ederken, Ontario eyaletine bağlı Brantford kentindeki Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda bazı çocuk cesetlerinin yakıldığı iddiası ortaya atıldı. Brantford Bölgesi Yerli Destek Merkezi, yatılı kilise okullarında hayatlarını kaybeden yerli çocuklar için bir saygı yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce Kanadalı, Brantford Halk Merkezi binasının bahçesinde toplandı. Kanada halkı, Mohawk Yatılı Kilise Okulu‘na kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanlardan Doug Enhug, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Enhug, babasının da Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda kaldığını söyledi. Enhug, Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda da isimsiz mezarlar olup olmadığına dair soruya da şu şekilde cevap verdi. “Orada hiçbir şey bulamazlar. Çünkü cesetleri yaktılar. O okuldan kurtulan birinden dinledim. Krematoryumda bir cesedi yakarlarken görmüş. Babamdan da defalarca hikayelerini dinledim. Hem o zamanlar okul alanı 1200 dönümden fazlaymış. Şimdilerde 40 dönüm kadar. Arasalar da ne bulacaklar ki?”

Kanada’da çocuk mezarları için yürüyüş düzenlendi

Yürüyüşü düzenleyen Brantford Bölgesi Yerli Destek Merkezi Müdürü Rebecca Wilson da konuyla ilgili açıklama yaptı. Wilson, “Binada krematoryum var. Orada ‘çöplerini’ yok ettiklerine dair çok hikaye dinledim. Bölgede yine de arama yapılmasına destek veriyoruz. Aramadan asla bilemeyiz.” diye konuştu. Brantford İslam Merkezi’nin önünden geçen katılımcılara cami görevlileri tarafından ücretsiz soğuk su dağıtıldı. Kanada polisi, yürüyüş esnasında geniş güvenlik önlemleri aldı. Yürüyüşe bölgenin üyesi en kalabalık üç ayrı motosikletli grubu da destek verdi.

kanada-çocuk-yerli
Kanada’da bir yatılı kilise okulundaki çocuk cesetlerinin yakıldığı iddia edildi

Kanada’da bir yatılı kilise okulunda 182 mezar bulunmuştu

Geçtiğimiz günlerde Kanada‘da bir yatılı kilise okulunda 182 mezar bulunmuştu. Kanada’daki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation konuyla ilgili açıklama yaptı. British Columbia (B.C.) eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 kayıt dışı mezar tespit edildiği açıklandı. Mezarların, eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedildiği söylendi. Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie de okulun, 1912-1970 yılları arasında faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü belirtti. Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verildiğini vurguladı. “Bu tür bir olaya asla tam olarak kendini hazırlayamazsın. Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor.” ifadelerini kullandı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook